2014’te Ev Fiyatları Ne Olur?

2014’te Ev Fiyatları Ne Olur?2013 sonuna kısa bir gidiş yapacak olursak hatırlayacağınız gibi altın dibe vurmuş, dolar muazzam artmış ve borsa neredeyse çöküş durumuna gelmişti. Kimsenin ne yapacağını bilmediği bu günlerde, yatırım uzmanlarının birleştiği tek bir nokta vardı, o da gayrimenkul yatırımları. Peki aradan geçen 5 ay ev fiyatlarında neler getirdi, ülkemizde gayrimenkul fiyatları artmaya devam eder mi? Şimdi gelin bu sorulara beraber cevap vermeye çalışalım.

Türkiye Geneli Emlak Endekslerine Genel Bakış

Mart 2014 için Ev Fiyatları incelendiğinde 2013 senesinin Aralık ayına göre Türkiye genelinde %22’lik bir artış olduğu gözlemlenmekte. Emlak endeksleri için geçmiş 5 aylık periyotlar incelendiğinde fiyat artış oranlarının %10 – %15 seviyelerinde seyir ettiğini görüyoruz. Yani 2014 senesi emlak yatırımcıları için oldukça karlı bir yıl oldu diyebiliriz.

Yine Mart 2014 verileri incelendiğinde Türkiye genelinde satılık konutların metrekare fiyatının 2.127 lira seviyesinde, kiralık konutlarında metrekare fiyatının 14 lira olduğunu görüyoruz. Bu fiyatlar baz alınarak amortisman süresi hesaplandığında 15 yıl gibi bir veri ortaya çıkıyor. Yani ülkemizde emlak sektörü altın çağını yaşıyor diyebiliriz.

İstanbul için Emlak Fiyatları Raporları

Konuyu biraz daha indirgeyerek İstanbul’u inceleyecek olursak emlak endeksleri için veriler şu şekilde; İstanbul genelinde satılık konutların metrekare fiyatı 2.733 lira, satılık emlakların 1 yıl içerisindeki artış yüzdesi ise %27’dir. İlaveten son bir yılda İstanbul genelinde kiralık emlak fiyatlarının da %24’lük bir artış yaşandığı gözlemlenmektedir. Konuyu biraz özetlemek gerekirse; İstanbul’da evi olanlar son 1 yıl içerisinde neredeyse %50 oranında kar ettiler. İstanbul ev fiyatlarının en çok arttığı semtler ise sırasıyla; Beykoz, Bağcılar ve Zeytinburnu…

Ankara için Emlak Fiyatları Raporları

Başkent Ankara’da ise emlak fiyatlarının metrekare başına ortalaması alındığında İstanbul’a göre oldukça düşük olduğu gözlemlenmekte. Ancak Ankara’daki konut sahipleri de 2014 senesinde yaptıkları emlak yatırımlarından ciddi kazanç elde etmiş durumdalar. Ankara genelinde satılık konutların metrekare fiyatı 1.353 lira iken satılık emlakların 1 yıl içerisindeki artış yüzdesi %17 oldu. Ankara’da şuan satılık emlakların ortalama metrekare fiyatı 7 lira. Ankara için amortisman süresi incelendiğinde ise fiyatın 16 yıl ortalamasında olduğu görünmektedir.
Sonuç olarak Ankara, İstanbul ve Türkiye geneli için yaptığım bu çalışmaların sonucunda 1 konut alan yatırımcı, yatırdığı miktarı ortalama 16.5 yıl gibi bir sürede amorti etmekte. Bu son 15 yılın en iyi verisi olduğunu söyleyebilirim.

2014 Senesinde Emlak Fiyatları İçinde Yaşanan Artış Devam Eder mi?

Bu konu ülkemiz piyasası ve dış piyasalar ile birebir alakalıdır. Borsa endeksleri, dolar – euro – altın fiyatları gibi etkenler emlak fiyatlarını belirleyen başlıca faktörlerdendir. Ancak ülkemizde risk almayı sevmeyen garanti yatırımcıların çokluğu emlak yatırımını sürekli olarak dinamik tutmaktadır. Bu nedenle 2014 senesinde emlak borsası artmaya devam edecektir. Ancak konut – ofis – arsa gibi gayrimenkul yatırımları yapmadan önce çok dikkatli olmalı ve sabırlı bir araştırma içerisine girmeliyiz. Bu konuyu farklı bir makalede ayrıntılı olarak anlatacağım ancak, alım yaparken sabır sizin amortismanınızı büyük ölçüde azaltacaktır. Bu nedenle emlak borsasındaki artıştan gaza gelip direk alım yapmak hatalı bir yatırım biçimidir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir