ALS Hastalığının Bilinmeyenleri Yönleri

ALS Hastalığının Bilinmeyenleri YönleriSon günlerde sosyal medyada, birbirine farklı bir şekilde meydan okuyan kişileri görmüşsünüzdür. Bu kişiler önce bir kişiye meydan okuyor ve sonra kafasından bir kova buzlu su boşaltıyor. Peki, neden?

“Kafanızdan bir kova buzlu su mu dökersiniz, yoksa ALS hastaları için 100 dolar bağış yapmak mı?” sloganı ile sosyal medyada dikkat çekilen ALS hastalığı biraz amacından çıkmaya başladı. Nedir bu ALS hastalığı, diye merak edenlerimiz ve daha önceden adını hiç duyanlarımız elbette var. Hemen açıklayalım:

“ALS hastalığı, tam adıyla Amyotrofik lateral skleroz, motor nöron hastalığı olarak bilinir ve merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı denilen bölgede motor sinir hücrelerinin kaybından ileri gelen bir hastalıktır.”

Motor sinir hücrelerinden meydana gelen bu kayıp, kaslarda güçsüzlüğe ve erimeye yol açıyor. Erken veya geç hareketin birinci nöronu da bozulur. Kaslardaki bu zayıflık ellere veya bacaklara, ağız ve yutak bölgesinde, dilde başlayarak sürekli ilerler. İleri evrelerinde ise solunum yetersizliğine yol açar. Genel olarak 40 – 50 yaşlarında olan erişken erkeklerde, kadınlara göre daha sık görülür. Görülme sıklığı 100.000’de 1 – 1,5 oranı kadardır. Genellikle zayıf insanlarda görülen bu hastalık genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Yaşama süreleri ile 3 – 5 yıl kadardır.

Sosyal medya üzerinde ALS hastalığına dikkat çekilmek için bir kampanya başlatıldı ve kafasından bir kova buzlu su döken insanların videoları yayılmaya başladı. Kampanya sayesinde ALS hastalığı için sosyal medyada 2 günde 9 milyon dolar toplandı. Ünlü isimlerinde öncülük ettiği bu kampanyaya katılan ama ALS hastalığının ne olduğu bilmeyen birçok kişi olduğunu tahmin ediyoruz. Hastalığı tanımlamak ve bilinmeyen yönlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hastalığın bulgularının çoğunlukla fıtık ile karşılaştırıldığı biliniyor. Kas ve sinir sistemi hastalığı olarak tanımlanan ALS hastalığının, sık görülen bel ve boyun fıtığı hastalıklarında görülen kol ve bacaklarda uyuşma, güç kaybı ile benzerlik gösterdiği biliniyor. Aslında ALS hastalığı olan ama bel fıtığı teşhisi konan birçok kişi var. Bel fıtığı teşhisinden sonra iyileşmeyen hatta daha da kötüleşen hastaların araştırılması ile ALS hastalığı tespit ediliyor.

ALS hastalığının fıtığa benzer bulguları taklit edebildiği ve bu nedenle teşhisinin çok güç olduğu söyleniyor. Doktorlar, ALS hastalarında kol ve bacaklarda güç kaybı, erken yorulma, kramp, seyirme, titreme ve ellerde beceri kaybı yaşadığını söylüyor. Fıtıktan farklı olarak yüz kasları, çiğneme kasları ve konuşmanın etkilendiği biliniyor. İleri aşamalarında ise solunum zorluğu başlıyor.

Stephen Hawking ALS HastasıBirçok hastanın solunum zorluğu nedeniyle yaşamını kaybettiği biliniyor. En çok bilinen ALS hastalarından biri ise ünlü fizikçi ve yazar Stephen Hawking‘dir. O da yıllar içerisinde tüm kas kontrolünü kaybetmiştir.

ALS hastalığının teşhisi ve ayrımı için kolay ve ulaşılabilir metotların var olduğu da biliniyor. Kas ve sinirlerin elektriksel ölçümünü sağlayan EMG ve MRI görüntüleme yöntemi ile kolaylıkla teşhis edilebildiği söyleniyor. Basit bir EMG testinin çok iyi sonuç verdiği söyleniyor. Erken teşhis ve doğru tedavi ile de hastalığın seyrinin yavaşladığı, kişinin ömrünün uzatılabildiği biliniyor.

Bir kova buzlu su ile bu hastalığın ne alakası var diye düşünüyorsunuzdur. Yalnızca dikkat çekilmek için bir kampanya olduğunu unutmamalı ve klasik dikkat çekmelere çoğunluğumuzun takılmadığını biliyoruz. Bu yöntemle birbirine meydan okuyan kişiler, “hayırdır, bana neden meydan okunuyor, ALS ne diye araştırabilir.” Bu açıdan oldukça dikkat çektiğini, genç, yaşlı, çocuk, ünlü, zengin ve fakir herkesin artık ALS hakkında az çok fikri olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda soğuk soyun beyin ve sinir hücreleri için faydalı olduğu da bir gerçektir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir