Altın Oran Nedir? Gizemleri Nelerdir?

Altın Oran Nedir? Gizemleri Nelerdir?Çeşitli bilim dallarında ve özellikle mimari, sanatsal alanlarda kullanılan, doğada bulunan her şeyin bir düzen, uyum içerisinde oluştuğuna inanan bir kavram olarak altın oranı tanımlayabiliriz. İlk defa Mısır ve Yunanlar tarafından mimari yapılarda, heykellerde kullanılan altın oran, doğa da birçok madde üzerinde bulunabilir. Temel olarak bölünen bir bütünün yan yana getirilen iki parçasının, diğer iki büyük parçayı oluşturması prensibine dayanır. Sayısal değeri ise 1,618’dir.

İlk olarak kimin, nasıl ve ne zaman bulduğu bilinmese de, en ünlü eser Leonardo da Vinci’nin 1492 yılında bitirdiği insan vücudunun altın oranını gösteren Vitrivius Adamı çalışmasıdır. Bu çalışmayı hemen hepimiz biliyoruz. Leonardo da Vinci bu çalışmasına İnsanın Oranları adını vermiştir ve insan ile doğanın arasındaki uyumu keşfetmeye çalışan bir eserdir.

Leonardo da Vinci Vitrivius Adamı

Leonardo da Vinci’nin yanı sıra İtalyan matematikçi Fibonacci de altın oranı sayılara uyarlamıştır ve Fibonacci Dizisi adı verilen sayı topluluğunu keşfetmiştir. Yine de bu çalışmada altın oranın varlığını bilerek yapıp yapmadığı tam anlamıyla bilinmemektedir.

Altın oran genellikle Mısır piramitleri, istiridye ve salyangoz kabukları üzerinden örneklendirilmektedir. Aynı zamanda Leonardo da Vinci gibi insan vücudu ve uzuvlarında, organlarında, DNA’da, uzayda ve doğada birçok alanda altın orana rastlanmaktadır. Altın oranın bulunduğu birçok örneği internette bulmanız mümkündür ve düşündüğünüz zaman sizi hayretlere düşürecektir. Hatta Kuran‘da bile altın orandan bahsedildiği bilinmektedir.

Bu videodan Kuran’da bahsedilen altın oran konusunda bilgi alabilirsiniz:

Altın oran gizemini merak ediyorsanız, aşağıdaki resimler size doğanın kanıtlarıdır. Doğada herşeyin bir düzen içerisinde olduğu ve bir uyumun olduğunu altın oran açıkça kanıtlıyor. Birçok bilim insanı bu konuda araştırma yapmaya ve doğanın, evrenin sırlarını araştırmaya, piramitlerin gizemli dünyasını çözmeye çalışıyor.

İşte doğadan, insan yüzlerinden, piramitlerden ve sanat eserlerinden altın oran resimleri:

Aleo Vera Altın Oran Dizilimi Ayçiçeği Altın Oranı Gül Altın Oranı Marilyn Monroe Altın Oran Merdiven Altın Oranı Mona Lisa Altın Oran Salyangoz Altın OranıKhufu Piramidi ve Altın Oran

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir