Beden ve Ruh Sağlığınız için Dans Edin!

Beden ve Ruh Sağlığınız için Dans Edin!Dansın tedavi edici özelliği olduğunu bilmiyor veya kabul etmiyorsanız, belki bu yazı ile görüşleriniz biraz olsun değişebilir. Dans etmek hem beden hem de ruh sağlığınız adına birçok faydası olan bir aktivitedir. Elbette bunu bir yaşam tarzı olarak seçmeyebilirsiniz. Ama sosyal bir aktivite olarak dans etmek kişisel gelişiminiz adına da faydalı olacaktır. Ayrıca kısa sürede sonuçlarını göreceğinizi de belirtmek istiyorum.

Dünya üzerinden binlerce tarzda dans olduğunu tahmin edebilirsiniz. Her milletin kendine ait dansı olduğu gibi dünya çapında kabul gören birçok dans türü de bulunmakta. Örneğin, Kübalı salsa, Arjantinli Tango, Riolu Samba gibi…

Günümüzde eskiye göre daha fazla dans için imkan olduğunu söyleyebilirim. Gerek kurslar anlamında gerekse dans geceleri düzenlenmesi gibi etkinlikler anlamında gelişmeler ve medeni yaklaşımların olduğu bir gerçek. Tedavi, kilo kontrolü anlamında bile dans, doktorlar ve uzmanlar tarafından önerilmeye başladı.

Sosyal bir etkinlik unsuru olarak tanımlanan dans her şeyden önce kişisel gelişiminiz adına büyük faydalar içerdiği için psikologlar tarafından önerilen bir tedavi yöntemi. Özgüven eksikliği yaşayan ergenlik çağındaki çocuklar için dans dersleri almak kesinlikle iyi olacaktır. Yeni insanlarla tanışmak, belli bir seviyede arkadaşlıklar kurmak anlamında da dans etkinliklerine katılmak son derece iyi olacaktır. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerin kişisel gelişimleri ve psikolojileri adına dans etmek faydaları olarak görülmektedir.

Daha mutlu bir insan olacağınızı da belirtmek istiyorum. Nazik, saygılı ve ağırbaşlı bir insan olmamıza da katkısı birçok kişi tarafından söylenmektedir. Utangaç, çekingen bir kişiliğe sahipseniz, bu durum ile başa çıkabilmek için de dans edebilirsiniz. Duygularınızı özgür bir şekilde dile getirebileceksiniz. Örneğin, tango duyguların yansımasından oluşan bir dans türüdür. Bakınız: Tango ve Aşk!

Fiziki anlamda da dansın birçok faydası vardır ve kısa sürede etkilerini görürsünüz. Eğlenceli bir kilo kaybı istiyorsanız kesinlikle dans biçilmiş kaftan. Kaliteli ve etkin bir aktivite olduğu da kesin. Hızlı bir şekilde kalori harcamak istiyorsanız bu değerlere de ihtiyacınız var demektir;

  • Salon dansçıları 1 saatte 265 kalori,
  • Square dansı yapan bir kişi 1 saatte 280 kalori,
  • Bir balet 1 saatte 300 kalori,
  • Göbek dansçıları 1 saatte 380 kalori,
  • Salsa dansçıları 1 saatte 420 ve üzeri kalori,
  • Aerobik ve zumba dansçıları 1 saatte 540 kalori ve daha fazlasını harcayacaktır.

Sağlık anlamında faydalarının başında ise kalp sağlığı yer alıyor. Güçlü bir kalbe ve akciğere sahip olmak için dans edin. Dans sayesinde vücudunuzdaki tüm kaslar aktif olarak çalışacaktır ve esnekliğiniz artacak, duruş bozukluklarınız düzelecektir. Çeviklik kazanacak ve kemikleriniz güçlenecektir. Vücudunuzun kısa sürede sıkılaştığını göreceksiniz. Beyninizin çalışmasını hızlandıracaksınız ve stresten uzak kalacaksınız.

Daha aktif bir hayat isteyen biz çalışanlar için de dans aktiviteleri kesinlikle etkilidir. Belirli bir seviyeye ulaşmak, kariyer yapmak gibi bizi makineye çeviren yaşam koşullarına karşı kendimize ayıracağımız bir vakit yaratarak dans gibi aktivitelere katılmak kesinlikle, beden ve ruh sağlığımızı olumlu etkileyecektir. Aynı zamanda iş performansımızın artmasına da etki edecektir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir