Borsa Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Borsa Hakkında Merak Edilen BilgilerBorsaya bakış açısı günden güne değişiyor diyebiliriz. Çünkü günümüzde internet sayesinde kişiler daha fazla araştırma yaparak merak ettikleri konuları öğrenebiliyor. Hatta insanlar bazı konuları öğrenmek için birilerine sormaktan çekinirler. İşte borsada bu konulardan birisidir. İnternet sayesinde ise merak eden herkes sessiz sedasız kolayca aradığı bilgilere ulaşabiliyor.

Bir miktar birikimi olan hemen herkes “acaba hisse senedini alsam mı” diye düşünür. Özellikle çevresinde bulunan kişilerden böyle bir şey duymuşsa, oldukça sıcak bakar ve nasıl yapacağını düşünür. Hisse senedini nasıl alacağını düşünürken, borsa kelimesi devreye girer ve birçok kişi düşüncesinden bu aşamada vazgeçer. Borsayı tanımayan kişiler, kaybedeceklerini, kumar olduğunu düşünmeye başlar. Oysaki borsa nedir sorgusu yapıldığı zaman, karşılaşacakları bilgileri düşüncelerinin tamamen yanlış olduğunu gösterecektir.

Borsa tanımından kısaca bahsetmek gerekirse; ticarete konu olan kıymetli evrak ve malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasa, kelimeleri görülecektir. Bu ibarelerden biraz bahsedelim. Ticaret konu olan mallar, emtialardır ve günlük hayatta sıklıkla kullanır veya karşılaşırız. Altın, gümüş, bakır, petrol, tarım ürünleri, çelik gibi mallar da en çok işlem gören emtialardır. Kıymetli evraklar ise tahmin edeceğiniz gibi hisse senetleri, hazine bonoları, devlet tahvilleri gibi kağıtlardır. Borsada tüm bunlara yatırım aracı deriz ve bunları içeren bir portföy oluşturarak yatırımımızı yaparız. Peki, para kazanma işi nasıl oluyor?

En merak edilen kısım doğal olarak para kazanma kısmı. Borsada para kazanmanın temel mantığı; değeri düşükken alınan bir yatırım aracının, değeri yükseldiğinde satılması ve alım – satım fiyat farkından kar edilmesidir. Bu yüzden de değerin neye göre düşüp yükseldiğini bilmeniz gerekiyor. Yani borsada para kazanmak için öncelikle sizin bilginiz ve deneyiminiz gerekli. Bu gerekli donanıma sahip olduğunuz zaman, risklerden uzak bir şekilde paranızı kazanırsınız.

Borsada fiyatlarda meydana gelen değişikliklerin en temel nedeni, arz ve talepte meydana gelen değişikliklerdir. Arz ve talep ise yatırımcılar tarafından değiştirilir. Örneğin çok rağbet gören bir yatırım aracı, hemen herkesin dikkatini çeker ve almayım düşüncesi hakim olur. Bu şekilde alım yapanların sayısı arttığı zaman, fiyat talebin artmasıyla yükselişe geçer. Daha sonra yatırımcılar, fiyatların yeteri kadar yükseldiğini düşünerek satmaya başlar. Satışlar arttıkça fiyatlar da doğal olarak düşüş trendine girer. Oldukça basit göründüğünü biliyorum; ama iyi bir piyasa takipçisi değilseniz, yatırımcıların satış mı, alım mı yaptığını anlayamazsınız.

Yatırımcıların gösterdiği ilgili etkileyen faktörler vardır ve bunlar temel analizleri oluşturur. Ekonomik verilerin açıklaması, devlet büyüklerinin konuşmaları, ülkeler arası ilişkiler, merkez bankalarının para politikaları ve doğal afet gibi birçok konuyu temel analizler içinde inceleriz. Tüm bu konular da arz ve talebi doğrudan etkileyen verileri oluşturmaktadır. Bu verileri, iyi bir piyasa takipçisi olarak izlediğiniz takdirde kazançlı borsa işlemlerini yapabilirsiniz.

Eğer belli bir miktar birikmiş paranız varsa ve borsada değerlendirmeyi düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey kesinlikle piyasayı tanımaktır. Borsa nasıl oynanır, işlemler nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler neler gibi birçok konuda bilgiyi aldığınız zaman güvenli bir şekilde yatırımınızı yaparsınız. Merak ettiğiniz her konuyu öğrendikçe borsanın birikimleri değerlendirmek için iyi bir yer olduğunu kavrar ve deneyiminizi arttırarak para kazanmak istersiniz. Düzenli olarak araştırma yapmanızı, haberleri takip etmenizi ve günümüz imkanlarından olan deneme hesaplarını kullanmanızı da şiddetle öneririz.

KAYNAK:

Borsa Nedir? En Basit Haliyle Borsa Hakkında Merak Edilen Bilgiler: http://paratic.com/borsa-nedir/

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir