Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nasıl Oynanır?
Kendine özgü kuralları ve standartları olan borsalar, yatırım araçlarının alınıp satıldığı kurumsal piyasalardır. Yatırım araçları; bono, tahvil, hisse senedi, döviz ve altın, petrol gibi emtialardan oluşmaktadır.

Nasıl ki araba almadan önce piyasa araştırması yapıyorsanız, borsada da öyle yapmanız gerekir. Önce borsayı tanımanız daha sonrasında piyasayı her gün takip etmeniz ve işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Borsada iniş çıkışlar, dalgalanmalar neden meydana geliyor, nelerden etkileniyor bunları bilmeniz gerekir.

Borsa Nedir, Ne İşe Yarar? buradan Öğrenebilirsiniz!

Birikimleriniz çoğaltmak istiyorsanız, borsa hakkında her şeyi bilmelisiniz, teorik bilgilerinizi pratiğe dönüştürmelisiniz ki buna göre kendinize bir strateji geliştirmelisiniz. Borsa nasıl oynanırdan önce kısaca borsaya nasıl girilir ondan bahsedeyim:

Borsaya Nasıl Giriş Yapılır?

Borsaya Nasıl Giriş Yapılır?İlk önce vadesiz bir hesabınız yoksa ilgili bankadan vadesiz hesabınızı açtırmanız gerekiyor. Sonrasında aracı kuruma ihtiyacınız var, Borsa İstanbul’un sitesinden ulaşabilirsiniz. Aracı kurumunuzu seçtikten sonra onlar sizden gerekli evrakları isteyecekler, evraklarınızı hazırlayıp teslim ettiğinizde size yatırım hesabı açacaklar. Yatırım hesabınız açıldıktan sonra işlem yapacağınız yatırım aracına göre teminat yatırıp, borsaya giriş yapabilirsiniz.

BORSA HESABI AÇMAK İSTEYENLER BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

Borsa işlemleri elektronik ortamda yapıldığından güvenli bir yerdir. Yatırım hesabınızı açtırdınız, ilk olarak neye yatırım yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Kararınızı verdikten sonra aracı kurumun verdiği taktikleri de göz önünde bulundurarak hangi şirkette yatırım yapacağınızı belirlemek olacaktır. Kesinlikle piyasayı bilmeniz ve bir öngörüşe sahip olmalısınız. Yatırımlarınızı buna göre yapmalısınız ki kazanç elde edesiniz. Ayrıca önemli olan bir nokta yatırım alanlarının hepsini bilmenizde yarar var çünkü sizin seçmiş olduğunuz şirket faaliyet kolunu geliştirip, başka bir alanda büyümeyi tercih edebilir. O yüzden şirket ve sizin yapmış olduğunuz yatırım bu durumdan nasıl etkilenecek bilmeniz gerekir.

Borsa nasıl oynanır? Öğrenelim!

Borsa nasıl oynanır? Öğrenelim!Uzun vadede paranıza para katmak istiyorsanız, kesinlikle doğru yoldasınız. Ekonomi kitaplarından ve internetten yapmış olduğunuz araştırmalar size ışık tutacaktır.

Aracı kurumunuza alım satım emri verebilirsiniz. Aracı kurumunuzun uzmanlarının görüşlerini, kendi görüşlerinizle kıyaslayıp öyle işlem yapmanızı önerim. Çünkü herkes zengin olmak ister ve bildiği bilgileri paylaşmaz.

Benim önerim tek bir alana yönelmektense, diğer yatırım alanlarını da araştırmanızdır. Çünkü tek bir alana yapacağınız yatırımda işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Diğer alanlara yapacağınız yatırımlarla riski azaltmış olursunuz. Bu yüzden yatırım alanlarını bilmeniz gerekiyor. İlk etapta büyük miktarla yatırım yapmamanızı öneririm.

Sanal parayla oynayıp deneyim kazanmalısınız. Çünkü piyasayı daha iyi tanımanıza ve deneyim kazanmanıza yardımcı olacaktır. Analiz yeteneğinizin gelişmesi demek riskli olan piyasadan, zarar görmeden bol kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Piyasayı, işleyişini, yatırım araçlarını bildiğinizi, çok iyi analiz yeteneğinizin olduğunu ve demo hesabını kullanıp tecrübe sahibi olduğunuzu varsayarsak, artık borsanın sizden korkacağını düşünüyorum. Gerçek hesabınıza geçerek bol kazanç elde etmenizi temenni ederim.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir