Borsa Nedir, Ne İşe Yarar?

Borsa Nedir, Ne İşe Yarar?Borsa denildiği zaman hemen hepinizin “aman abi uzak dur!”, “şu kağıt kesin kazanacak”, “bu kağıda oynadım ve kazandım” veya “borsa düştü – yükseldi” şeklinde sözler aklınıza geliyor. Genel olarak borsaya giren kişilerin büyük kayıp yaşadıklarından bahsedilir veya çok fazla kazanç elde ettiklerinden. Ama bu ikisinin arasından hiç bahsedilmez ve aslında normal olan bu iki zıt kavram arasıdır.

Borsanın en kısa tanımı; ticarete konu olan kıymetli evrak ve malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasa şeklinde yapılmaktadır. Borsanın kurumsal bir özelliğe sahip olmasının nedeni her borsanın kendine özgü özelliklerinin ve kurallarının olmasından kaynaklanmaktadır. Ticari evrak ve malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı yerler olduğu için de piyasa denilmektedir.

Borsanın tanımı aslında birçok bilgiyi vermektedir. Herşeyden önce borsada yatırım denildiği zaman akla gelen yalnızca hisse senetleridir. Ama borsada yalnızca hisse senetleri ile işlem yapılmamaktadır. Tahviller ve bonolarda borsada işlem gören kıymetli evraklardandır. Borsanın yalnızca hisse senetleri ile anılmasının nedeni ise 15. Yüzyıla dayanmaktadır. Dünya deniz ticaretinin gelişim gösterdiği o dönemde hisse senetleri ilk defa ticari işlemlerde kullanılmaya başlamıştır.

İlk önceleri sokak köşelerinde, ağaç altlarında, kahvehanelerde toplanan alıcı ve satıcılar ile işlemler gerçekleştirilmekteydi. Daha sonra artan işlem hacmi, işlemlerin kayıt altına alınmak istenmesi ve daha güvenli yerlerde alım – satımın gerçekleştirilmesi gibi istekler nedeniyle borsa binaları kurulmuştur. İlk borsa binası da Belçika’nın önemli liman kenti Anvers’te kurulmuştur.

 

İlk borsa işlemlerine bakıldığı zaman ise tarım ürünleri için oluşturulan pazarlar görülmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde uzun yıllar süren ekonomik krizler sonrasında büyük zarar gören üretici ve tüketiciler tarım ürünlerinin alınıp – satılması için pazarlar oluşturmuştur. Bu pazarlarda da tarım ürünlerinin fiyatlarında bir düzen sağlanmıştır ve bu özellik borsanın özellikleri arasında yer almaktadır. Bu pazarlarda yüksek kazançların elde edilebileceğini düşünen tüccarlar da bu işi ticarete döker ve günümüzün emtia borsaları kurulur.

Günümüzde borsa piyasası internet üzerinden gerçekleştirilen yatırım işlemleri ile eskiye göre çok daha iyi olanaklar altında işlem yaptırmaktadır. Yatırımcıların borsa seans salonlarında vakit geçirmek yerine evde, ofiste veya internete bağlanılabilen herhangi bir yerde bilgisayar, telefon ve tablet üzerinden işlemlerini gerçekleştirmesi, portföylerini yönetmesi mümkündür.

Borsaların büyük kayıplarla birlikte anılmasının nedeni ise borsanın gerçekten riskli bir yer olmasıdır. Ama borsa bilgisi ve deneyimleri sayesinde bilinçli yatırımcılar kolayca bu riskleri minimum düzeye indirebilirler. Bunun içinde aracı kurumların yine internet üzerinden sundukları ücretsiz eğitim olanaklarından faydalanmak mümkündür. Borsada meydana gelen kayıpların nedenleri araştırıldığı zaman yatırımcıların bilgisizlikleri, aşırı getiri beklentisinden dolayı yaptıkları hırs, asılsız tüyolara itibar etmeleri gibi nedenler ilk sıralarda yerini almıştır. Bu nedenle de borsada işlem yapmak isteyen kişilerin öncelikle bilgi sahibi olmaları konusu üzerinde durulmaktadır.

Borsa piyasası birikimlerinizi değerlendirerek yüksek kazançlar elde edebileceğiniz yerlerdir. Aynı zamanda dünya ekonomisi adına da birçok katkısı bulunmaktadır. Piyasalarda tek fiyat oluşumu, likidite sağlama, mülkiyeti tabana yayma, şirketlere kaynak sağlama, güvenin oluşması, ekonomide barometre görevi gibi önemli katkıları vardır.

Borsanın ne anlama geldiği ve birikimlerinizi nasıl değerlendireceğiniz hakkında detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz:
http://www.borsanasiloynanir1.com/borsa-nedir-yeni-yatirimcilar-icin-ozel-dosya/

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir