Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

 

Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?Çocukları dünyaya getirmek kadar, onları hayata hazırlamak da önemlidir. Ruh sağlığı yerinde ve özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek için her ailenin yapması gereken bazı ince detaylar vardır. Çocukların aileden ayrı bir birey olduğu ve onların kişiliğinin aileden farklı gelişebileceği hesaba katılmalı, yetiştirirken kişiliğinin oluşması için destek verilmelidir.

Bazı çok koruyucu ailelerin çocukları, büyüdüğünde çekingen ve korkak olabilmekte ve aileden bağımsız hareket edememektedir. Belirli bir yaşa kadar çocuğa temel bilgiler verildikten sonra, büyüdüğünde sadece yol gösterici olmak ve öneriler sunmak önemlidir. Sabırla çocukları dinleyerek, ‘’şöyle yapsaydın, olay şu şekilde gelişebilirdi’’ gibi seçenekler sunmak, onları hem kırmayacak hem günlük yaşadıklarını düzenli anlatmasını sağlayacaktır. Çocuğu ile güçlü bağ kuramayan aileler, ergenlik döneminde çok fazla zorlukla karşılaşmakta ve günümüzde çok yaygınlaşan, zararlı alışkanlıklardan çocuğu koruyamamaktadır.

0-3 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

0-3 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Bebek dünyaya geldiği andan itibaren en yakınında aileyi görmekte ve belirli bir yaşa kadar aileyi taklit ederek yaşamaktadır. 0-3 yaş arasındaki çocuklar genellikle ailelerin çok koruyucu tavrı ile karşılaşır. Yeni yürümeye başlayan çocuk, düşmesin diye; yemek yemeyen çocuk, aç kalmasın diye; hastalanan çocuk, hemen iyileşsin diye aile hemen tedbir alır.

Oysa, üstüne çok fazla titrenen çocuk aileyi bir süre sonra kullanmaya başlayacak ve acıksa dahi oyun teklif edilsin diye yemek yemeyecektir. Bu yaşlarda, çocuğun üstüne fazla titrenmemeli ve uzaktan kontrol edilmelidir. Yeni konuşmaya başlayan çocuk ile zaman ayırarak oyunlar oynamak önemlidir.

3-6 Yaş Arası Ebeveyn Çocuk İlişkisi

3-6 Yaş Arası Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Bu yaş dönemi çocukların oyunla hayatı öğrenme dönemidir. Yine bu dönemde de çocuğa bol vakit ayrılmalı ve kişiliğinin oluşmaya başladığı bu dönemde ona destek olunmalıdır. Her gün belirli bir süre çocukla sohbet edilmeli ve ebeveyn, çocuk ilişkisinde kopukluk yaşamamak için daha bu dönemlerde onun duygu dünyası öğrenilmelidir. 3-6 yaş arası çocuklarda zeka gelişiminin de oluştuğu yaşlardır. Bu yaşlarda zekasını geliştirecek, onları düşünmeye sevk edecek aktivitelere yönlendirmek önemlidir.

6-9 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

6-9 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Çocukların ilk önemli deneyimleri, okulun başladığı yıllardır. Bu dönemde her zamankinden fazla desteğe ihtiyaçları vardır. Okul çocukların, ilk defa değişik akranları ile karşılaşmasını ve onlarla iletişim kurmasını sağlayacaktır.
Aile her akşam düzenli olarak çocukla sohbet etmeli, gün içinde yaşadığı olayları birlikte değerlendirmelidir. Yine bu dönemde çocuğa çok fazla koruyucu davranmamak, okuldayken her dakika ne yapıyor diye kontrol etmemek önemlidir. Onun yeni arkadaşlar edinmesine ve yeni sorumluluklar almasına izin vermek gerekir.

9-12 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

9-12 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Çocuğun artık sosyalleştiği ve aileden bağımsız dost ve arkadaşlar edindiği dönemdir. Çocuk yavaş yavaş aileden bağımsız hareket etmeye başlar ve bazı aileler bu durumu kolay kabullenemez. Bu dönemde çocukla sürekli iletişim halinde olmak, sabırla her gün olanları dinlemek ve yol gösterici olarak değişik öneriler sunmak önemlidir. Çocuklar bu yaşta kendi varlıklarının ve kendi kişiliklerinin kabul edilmesi için biraz asi olacaktır.

12-15 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

12-15 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Çocukların ergenliğe ilk adımını attığı ve biraz asileştiği dönemlerdir. Bu dönemde dikkat edilmezse çocuk aileden iyice uzaklaşır. Çocukla iyi iletişim kurmak önemlidir. Her yaptığını eleştirmeden sabırla dinlemek ve olaylara değişik öneriler getirerek sonucun nasıl değişeceği anlatılabilir. Unutulmamalıdır ki bu dönem, aileler kadar çocuk için de zordur.

15-18 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

15-18 Yaş Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Çocukların ergenlik sıkıntıları ve eğitim hayatının en zor olduğu yıllardır. Girdikleri birçok sınav ve iletişim kurdukları insanlar vardır. Bu dönemde aileler çocukla iletişimi koparmamaya ve ders konusunda fazla sıkıştırmamaya özen göstermelidir. Anne baba birlikte hareket etmeli; birinin desteklediği konular, diğerinin tepkisini çekmemelidir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir