Eyvah 30 Oldum!

Eyvah 30 Oldum!Yaş otuz beş yolun yarısı eder.” demiş Cahit Sıtkı. Orta yaş geçmiş yıllarda 30 olarak nitelendirilse de artık 30’lu yaşlardan 40 yaşa kadar uzadı. Kadınlarda menopoz, erkelerde andropoz öncesi döneme rastlayan bu yaşların etkileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor.

Orta yaş krizi erişkin sendromu olarak da biliniyor ve ilk olarak 1965 yılında Elliott Jaques tarafından ortaya atılmış ve o yıllardan itibaren de birçok araştırmacının araştırma konusu olmuştur. Yaşanan değişikliklerin nedeni menopoz ve andropoza bağlı hormonal değişikliklerle yakından ilişkili olsa da kişinin sosyal yaşantısıyla da yakından ilişkili.

Orta yaş genel olarak iş hayatının oturduğu ve evliliğin yapıldığı döneme rastlar. Çocuklar olmuştur ve insan genç yetişkinlikten sonra büyük sorumlulukların altına girmiş ve kendi hayatının bu değişimlerini hızla ve biraz da fark etmeden yaşamıştır. Doğan büyüyen ve hızla en verimli çağlarını yaşayan insanın birden daha aşağılara düşüşünü fark etmesi hayal kırıklıklarına sebep olur. Hayattan beklentilerini, hayallerini yeterince gerçekleştirememiş kişiler bu performans kaybıyla bunalımın eşiğine gelir ve bu bunalım farklı şekillerde davranışlara sebep olur.

Daha çok erkeklerde görülen orta yaş bunalımı fiziksel aktivitelerin yavaşlaması, evliliğinden, işinden, çocuklarından memnun olmama, ailede daha çok görülmeye başlanan ölümlerle birlikte ölüm korkusu ve yaşamın anlamına ilişkin sorular kişiyi değişik duygulara itebiliyor.

Yaşlanmanın etkileriyle özgüven azalması yaşanır. Erkeklerde daha çok cinsel istekte artışla birlikte aldatmaya neden olabildiği gibi huysuzluk, kıskançlık, hiçbir şeyden memnun olmama gibi belirtilere de neden olabilir. Bilinçaltında kendini ispat etmeye ve özgüvenini tekrar kazanmaya çalışan erkek giyim tarzını değiştirir, sosyal hayata daha fazla katılım göstermeye çalışır ve kendinden küçük yaştaki kadınlarla ilişki yaşamaya daha çok istek duyar. Erkeklerde görülen orta yaş bunalımı 3 ila 10 yıl arasında değişebilir.

Kadınlarda ise orta yaş bunalımı erkektekinden daha farklı olabilir. Erkekte genel olarak görülen cinsel istekte artış kadında genellikle cinsel isteğin azalması şeklinde görülür. Eskisi kadar güzel olmadığını, beğenilmediğini düşünen kadın cinsellikten soğumaya başlar ya da erkekte görüldüğü gibi hala arzulandığını hissetmek için zararlı olabilecek flört girişimlerine başlar. Kadınlarda görülen orta yaş bunalımı erkektekinden daha kısa sürelidir ve 2 ila 5 yıl arasında değişir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir