Gerçek Hayatı Yansıtan 5 Film Önerisi

Gerçek Hayatı Yansıtan 5 Film ÖnerisiÖyle filmler var ki, sanki oyuncusu bizmişiz, sanki bizim hayatımızı anlatıyormuş gibi gelir. Bu filmleri izlemek kimi zaman güldürür, kimi zaman ağlatır… Ama her zaman ufacıkta olsa bir noktadan bize yol gösterir. Bazı film severler için bu ufak ayrıntılar büyük önem taşır ve film izleme zevki de bu yönde gelişir.

Bazılarımız komedi, aksiyon veya fantastik gibi pek gerçekle alakası olmayan film türlerini severken, bazılarımız kişisel gelişim, biyografi türünde filmleri sever. Kendini bu filmlerde bulur ve kendine bir yol gösterici olarak bu filmleri seçer. İşte bu türde film severler için hayatın ta içinden gelen trafik filmlerden 10 tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum:

Heavenly Creatures – Cennet Yaratıkları

Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular: Melanie Lynskey, Kate Winslet
Tür/Süre: Dram, Suç, Gençlik / 99 dakika
Yapım Yılı: 1994 / ABD
IMDB Puanı: 7,5

Heavenly Creatures - Cennet YaratıklarıKate Winslet’in ilk sinema filmi olan Cennet Yaratıkları, Yeni Zelanda’nın Chisrtchurch şehrinde yaşanmış olan ülkenin en önemli skandalının gerçek hikayesini anlatmaktadır. “Parker – Hulme cinayeti” olarak anılan ve o tarihlerde ülkeyi sarsmış olan bu olayda bir kadın, birisi kendi kızı ve diğeri kızının öğrenci arkadaşı olan iki genç kız tarafından katledilmiştir. Filmin senaryosu da, genç kızlardan Pauline Parker’ın günlüklerine dayanmaktadır. Filmin çekimleri de olayların geçtiği mekanlarda yapılmıştır.

Life is Beautiful – Hayat Güzeldir

Yönetmen: Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini, Giustino Durano, Sergio Bini Bustric
Tür/Süre: Dram, Romantik / 116 dakika
Yapım Yılı: 1997 / İtalya
IMDB Puanı: 8,6

Life is Beautiful – Hayat GüzeldirArtık bir kült haline gelmiş olan bu film de, önemli kişisel gelişim filmlerinden birisidir. II. Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveri anlatılır. Film birçok ödüle de layık görüldü ve 1999 yılında 7 dalda Oscar’a aday gösterilen film, en iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu, en iyi müzik dallarında ödül aldı.

Boys Don’t Cry – Erkekler Ağlamaz

Yönetmen: Kimberly Peirce
Oyuncular: Hilary Swank, Chloe Sevigny, Peter Sarsgaard
Tür/Süre: Biyografi, Dram / 118 dakika
Yapım Yılı: 1999 / ABD
IMDB Puanı: 7,6

Boys Don't Cry – Erkekler AğlamazErkek kıyafetleri ile dolaşan travesti Teena Brandon’ın, 1993 yılında gerçeği fark eden erkek arkadaşları tarafından katledilmesi olayına dayanan bir filmdir. Film birçok alanda birçok ödüle layıf görüldü. 2000 yılında Hilary Swank’a “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinde Oscar ve Altın Küre ödüllerini getirdi. Film toplamda, 40 ödül kazandı.

Changeling – Sahtekar

Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Angelina Jolie, John Malkovich, Geoff Pierson, Jeffrey Donovan, Amy Ryan
Tür/Süre: Drama, Suç, Gizem / 141 dakika
Yapım Yılı: 2008 / ABD
IMDB Puanı: 7,8

Changeling – SahtekarKaçırılan oğlunun bulunması ile birlikte Christine Collins’in duaları kabul olmuştur. Ancak anne ile oğlunun yeniden buluşmasının karmaşası arasında Christine bu çocuğun kendi çocuğu olmadığını fark edecektir. Medyanın yozlaşmış polis teşkilatı kendine destek olmamaktadır ve Christine aradığı cevaplara ulaşamamaktadır. Kendi başına adımlar atmaya başlayan anne, hayatını sonsuza kadar değiştirecek gerçekle yüzyüze gelene kadar…

Braveheart – Cesur Yürek

Yönetmen: Mel Gibson
Oyuncular: Mel Gibson, James Robinson, Sean Lawtor, Sandy Nelson
Tür/Süre: Biyografi, Drama, Aksiyon / 177 dakika
Yapım Yılı: 1995 / ABD
IMDB Puanı: 8,4

Braveheart – Cesur YürekWilliam Wallace’ın hayatını anlatan bu film, Türkiye sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır. 1996 yılında 10 dalda Oscar’a aday olmuş ve yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj, en iyi film dallarında ödül almıştır. M.S 1280 yılında “Uzunbacaklı” Edward İskoçya’nın büyük bir bölümünü işgal eder ve işgal sırasında William Wallace’ın babası ile abisini öldürür. Amcası tarafından yurtdışında büyülen Wallace, yıllar sonra Uzunbacaklı’nın zalim yönetiminin sürdüğü İskoçya’ya döner ve bir hayat kurarak beladan uzak durmaya çalışır. Çocukluk aşkı Murron ile gizlice evlenir ve çocukları olur. Ama bir gün İngiliz askerleri Murron’a tecavüz etmeye çalışır ve Wallace’ın gözü döner. Sonrasında Wallace, kasabadaki diğer İskoçların da yardımıyla İngiliz garnizonunu yener.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir