Haute Couture Esintiler

Haute Couture EsintilerBu hafta Paris’te düzenlenen Haute Couture Moda Haftası’nda birbirinden gösterişli ve şaşalı tasarımlar gözler önüne serildi. Tasarımların yanı sıra podyumların ışıltısı kıyafetlerle bir bütünlük içerisindeydi. Defilede özellikle öne çıkan isimler ise tahmin edildiği üzere Ellie Saab ve Zuhair Murad.

Defileden bahsetmeden önce haute couture hakkında birkaç şey söylemek gerek. Haute Couture, Fransızca’dan gelen bir moda terimidir ve kişilerin özel beğenilerine göre tasarlanmış özel tasarım elbiseleri ifade etmektedir. Haute couture akımı 19. Yüzyıl Fransa’sında ortaya çıkan bir akımdır. Haute couture atölyesi sahibi olmak isteyenler ise ilgili sendikaya kayıtlı olmak zorundaydılar ve her yıl 35 – 40 elbise çıkartma zorunlulukları vardı. O dönem ait belki de en önemli detaylardan biri elbiselerin yalnızca elle dikiliyor olmalarıdır.

19. yüzyıl Haute Couture akımı denildiğinde ise akla özellikle gelen isimler elbiselerin zarafetini zaten ortaya koyuyor. Alexander McQueen, Chanel, Balenciaga, Cacharel, Christian Dior, Ellie Saab, Jean Paul Gaultier gibi isimler akımın en önde gelen isimleridir.

Paris’te düzenlenen Haute Couture Moda Haftası’nda, Fransız tüllerin, taftaların, zarif dantellerin, ışıltılı organze kumaşların yarattığı etki sizleri 19. yüzyıla alıp götürüyor ve kendinizi o dönem aitmiş gibi hissediyorsunuz. Saçların tamamen derli toplu sade topuzlarla toplandığı ve tüm dikkatin gözlere, elbiselere verildiği bir görünüm ise her tasarımcının uyguladığı ortak bir kombinasyon.

Kırmızı halı ünlülerinin vazgeçemediği tasarımcı olan Zuhair Murad, tasarımlarında da yine zarif danteller ve uçuşan tüller hakim. Doğadan yansıyan çizgileri de tasarımlarda görmek mümkün. Genel olarak vücudu saran ve derin dekoltelere sahip olan elbiselerde lacivert ve tonları kullanılmış.

Ellie Saab tasarımı zarif elbiseler her sezonda olduğu gibi bu sezona da damgasını vuruyor ve gösterişli bir sunum ile elbiseleri podyumda sergileniyor. Kıyafetlerde hakim olan renkler ise bordo, yeşil, beyaz, siyah, lacivert. Defile sonu için hazırladığı gelinlik ise Haute Couture Haftası’na darbeyi vuruyor. Davetlilerin bir süre karanlıkta bırakılarak tüm spotların girişe yönlendirilmesi, o beklenen anın gelmesi heyecanla bekleniyor ve 3 nedimesi ile birlikte gelen gelin ayakta alkışlanıyor.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir