Haute Couture Nedir? Ne Anlama Gelir?

Haute Couture Nedir? Ne Anlama Gelir?Her sezon geçişinde, onlarca uluslararası ve yerel defileler yapılmakta, hazır giyim sektörü çalışanları, çok yoğun geçen çalışmalarının sonuçlarını sergilemektedir. Sezonun modasını, bu defileler ve modacılar belirler. Bir sezon moda olan kıyafeti, sonraki sezon yeniden giymek, abes karşılanır. Hatta bazı kesimlerde, bir kıyafet, ne kadar para ödenmiş olursa olsun, yalnızca bir kez giyilebilir. Bu yazılı olmayan kurallar, moda çevrelerince ve moda düşkünü müşterilerce, son derece titizlikle kabul edilir ve uygulanır.

Tüm bu kurallara rağmen, bir davette aynı elbiseden giymiş iki kişinin karşılaşması, çok beğenerek aldığı gömleği, sırf başkasının da üstüne gördüğü için bir kez bile giymeyenlerin çokluğu görülmektedir. Modayı ve trendleri, sadece giyeceklerin belirlendiği bir akım olarak değil de, hayatlarını şekillendirenlerin çoğunlukta olduğu kesim için, bu tesadüflerin yaşanması kesinlikle kabul edilemez olduğundan, kendi zevklerini yansıtan, özel üretim kıyafetler tercih etmektedirler.

Haute Couture Nedir?

Haute Couture Nedir?Fransızcadan dilimize geçmiş olan bu terim, Türkçe “Otkutür” olarak okunur. Özel terzilik gibi de anlaşılabilecek, tamamen müşterinin zevkine göre üretim yapılan bir kıyafet üretim metodudur. Lonca sisteminden günümüze taşınan, Avrupai bir disiplin ve kültür anlayışıyla, toplumun geneline değil de, elit ve küçük bir kısmına hitap ve hizmet etmektedir. Sıradan terzilikten farklı olarak, bir kişinin tüm kıyafetlerinin, bir kişinin elinden çıkması anlamına gelir.

Karşılıklı güven ve sadakat ilkelerinin yoğun etkileri ile yürüyen bir ilişkiler bütünüdür denebilir. Otkutür giyinen bir kişi, kolay kolay gidip bir mağazadan seri üretilen bir kıyafet almayacağı gibi, otkutür üreten bir kişi de, herhangi birine kolay kolay üretim yapmayacaktır. 19.yüzyıl sonlarında, Fransa’da ortaya çıkan terzi atölyeleri, üyeleri oldukları meslek odalarının sert ve sıkı kurallarına uygun üretim yapabilmek ve müşterilerini memnun edebilmek için, tüm işlemleri elle yapılan, som derece seçkin kıyafetler ortaya koymuşlardır. Bu gelenek, üretici ve müşteri arasındaki kültür benzeşimi sayesinde, günümüzde hala ayakta kalabilmektedir.

Haute Couture Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Haute Couture Kimler Tarafından Tercih Edilir?Dünya çapında kendini ispat etmiş moda evleri, hazır giyim sektörüne kıyafet temin ederken, direk olarak modaevleri ile ilişkide olan, az sayıda özel müşterisi için, hiçbir şekilde maliyet hesabına girilmeksizin, tamamen kişiye özel üretimler yapmaktadırlar. Örneğin; Hollywood yıldızları, kırmızı halı geçişlerinde, kesinlikle seri üretim veya hazır giyim ürünü kullanmazlar. Bu özel üretim yapan modaevleri, sadece o halıda üretimleri görünebilsin diye, bu kişiler için en güzel kıyafetleri tasarlar veya giyecek kişinin tasarlamasına izin verir ve üretir. Bu kıyafetler arasında, asla aynı kıyafetli insanlara rastlanmaması ve giyilen kıyafetlerin piyasada bulunamaması, bu yüzdendir.

Haute Couture, çok ünlü markaların, kendileri için özel üretim yapmasını sağlayacak kadar maddi gücü olan insanlar tarafından tercih edilir. Bu çok özel ve meşhur modaevleri de, kıyafetlerini herhangi bir kadın üzerinde görünmesini istemediklerinde, müşterilerini özel olarak seçerler. Sonuç olarak; müşteriler modaevini seçerken, modaevi de müşterilerini seçerler.

Gelinlikler Houte Couture Midir?

Gelinlikler Houte Couture Midir?Bu sorunun cevabı, genel olarak hayırdır. Özel üretim olduğundan, elle işlenmiş boncuklar ve kişisel detaylar içerdiğinden, otkutür tanımına uysa da, bu üretim tarzı, bir ya da birkaç özel elbiseden çok, hayatının büyük bir bölümünü kapsayan bir süreçtir. Gerçek bir otkutür müşterisi, bir giysiye ihtiyacı olduğunda, mağazaları dolaşmaz, direkt olarak modaevine giderek, nasıl bir kıyafet istediğini tarif eder ya da kendi çizimini sunar ve daha sonra sadece kendisi için üretilmiş kıyafeti giyer.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir