Hayatın Getirdiği Zorlukları Yenmek ve Hayatla Eğlenmek!

Hayatın getirdiği zorlukları Yenmek ve Hayatla Eğlenmek!İnternette gezerken bir iki fotoğrafa denk geldim ve bu görsellerden yola çıkarak GuncelMakaleler.com’a hayat ve bize getirdiği zorluklar hakkında yazmak istedim. Hayat birçoğumuza zaman zaman kötü yönlerini gösteriyor. Kimimiz bunlara isyan ederken, kimimiz dirayet ediyoruz. Az da olsa bir kısmımızda hayattan kötülükte gelse, felakette gelse eğleniyor!

Evet yanlış duymadınız, hayattan gelen her şeyle eğlenmeyi başaran insanlar var. Biz bunlara pozitif insanlar diyoruz. Ancak bu pozitiflik nasıl bir şey? Nasıl oluyor da insan kendi başına kötü bir şey geldiğinde eğlenebilir? Veya her konuda pozitif olmak doğru mudur? İşte kişinin asıl düşünmesi gereken sorular bunlar bence.

Örneğin aşağıdaki resmi ele alalım;

Sel ve Doğal Felaketler ile Eğlenmek

Evet şehirde bir sel felaketi olmuş. Adı bile ürkütücü değil mi? FELAKET! Büyük ihtimalle şehirdeki herkes evlerine kapanmış başlarına gelen bu felaketten bir an önce nasıl kurtulabileceklerini düşünürken; iki kişi bu felaketi eğlenceli bir şekle çevirmeyi tercih etmiş. Ancak bu kişilerin sayısı toplum geneline oranladığımızda asla bir elin başparmağını geçmez.

Veya aşağıdaki fotoğrafları bir inceleyelim;Kırık Kola Spiderman Çizimi

Belki de ufakken birçoğumuzun eli, kolu bacağı kırılmıştır. Bu gibi durumlarda kişinin bunalıma girmesi, kendini eksik hissetmesi kaçınılmaz. Ancak yukarıdaki fotoğraftaki şahıs bırakın bunu bir eksiklik bir artı haline bile çevirdiği söylenebilir. Fotoğrafta suratı görünmediği için yaşıyla ilgili bir tahmin yapılamamakta. Ancak eğer yaşı küçükse eminki okulda birçok çocuk eve gittiğinde annesine ve babasına “filancanın kolundaki spiderman dövmesinden” bende istiyorum demiştir. Yani aslında bir çocuğu bunalıma itecek bir sorun, tam tersi bir şekilde kişiler tarafından sonuçlandırılabiliyor.

Yara ve İze Dövme YaptırmakYandaki fotoğrafta da aynı üstekine benzer bir yan bulacaksınız. Bir kişi genellikle bedeninde oluşan yara, iz gibi şeyleri saklamak ister. Ondan utanır. Az da olsa bazı kimseler ise; bu tarz dış etkenlere hiç aldırış etmezler. Ancak bazıları ise; bu iz ve yaralardan bırakın utanmayı, övünecek hale bile getirebilirler. İşte yandaki şahıs bunu saklamak yerine, dövmesinin en dikkat çekici yeri haline getirmiş ve olumsuz bir durumu olum şekle çevirmeyi başarmış. Normalde bu gibi durumlarda dövme ile yara – iz gibi şeyler komple kapatılır ve gizlenir.

Bu şahıs ise; bunu kapatmak ve bundan utanmak yerine, hayatın onun bedenine getirdiği bu izi gururla ön plana çıkarak sergilemeyi seçmiş. Şimdi soruyorum sizce hangisi daha mutlu? Yarasını saklayan veya komple kapattırma yolunu seçen mi? Yoksa bu şekilde ön planda tutan mı? Cevap belli öyle değil mi! 

Tabi bu durumlar sadece birer örnek ancak benzeri durumlar hayatımızın içerisinde küçük veya büyük olarak sürekli karşımıza çıkacaktır. 

Kelliğe Çözüm

Durumu çocuk yaşlarına indirmemize gerek yok. Yandaki fotoğraf bu konuya tam uydu diye düşünüyorum. Orta yaş erkeklerin en büyük sorunlarından olan kellik. Bakın bir kel konuya nasıl eğlenceli bir çözüm bulmuş. Sürekli kişisel gelişim kitapları ve eğitimlerinde duymaya alışık olduğumuz “kendiyle barışık olmak” sözünü tam anlamıyla karşılayan bir kişi. Bir kişinin hayattan ne gelirse gelsin, onunla dalga geçebilmesi, onunla eğlenebilmesi mümkün. Ancak bunu için birçok tabuyu yıkmalı kişiler. Önce kendiyle dalga geçebilecek iradeye sahip olmalı, ardından da insanların ona gülmesinden mutluluk duymalı. Evet bunu başarmak oldukça zor. Zaten bu nedenle başarabilen, mutlu ve eğlenceli insan sayısı da az!

Son Olarak bu görseli inceleyelim;

Dükkana Araç Girme AnıYazımın son fotoğrafında ise ciddi bir kazayı nasıl iyi duruma çevrilebileceğini görmekteyiz. Ticaret ile uğraşan her esnafın başına gelebilir bu tarz durumlar. Özellikle son zamanlarda mobese kameralarında dükkanlara giren araçların videolarını bol bol görmekteyiz. Ancak hangimizin aklına böyle bir kazayı iyi ve başarılı bir girişime çevirmek gelebilir ki?

Fotoğrafta gördüğünüz dükkana kamyonet girmesi sonucu, dükkan sahibi iş yerini off road ve outdoor malzemeleri satan bir dükkana çevirmiş. Sizce de muhteşem olmamış mı? Sizce de bu konsept müşteriyi etkilemez mi? Veya bu başlı başına bir tercih sebebi değil midir? İşte önemli olan bu gibi durumları hiç yaşamamız değil, bu ve bunun gibi durumlardan nasıl daha güçlü, daha başarılı ve daha mutlu çıkabileceğimizdir.

Örneklerle anlatmaya çalıştığım şey, aslında hayatın zorluklarına karşı yaklaşımımızdır. Bizler genellikle hiç kötülük gelmesin, hiç zorlukla karşılaşmayalım şeklinde düşünen kişileriz. Zaten hatayı en başta yapıyoruz. Çünkü hayatın içerisinde zorluklar var. Mücadele etmemiz gereken yanlar var. Önemli olan bu zorluklar geldiğinde pozitif olabilmek ve tabiri caiz ise her şeyde bir hayır vardır diyip, o an gelen şeye iyi yanından bakabilmektir. Biliyorum bu durum yazmak kadar kolay değil. Ancak yukarıdaki fotoğraflar bunun başarılabileceğinin başlıca kanıtıdır.
Hayat öyle yada böyle bize zor tarafını gösterecek, bizim ise bu noktada iki davranış biçimimiz var. İlki bu duruma boyun eğip oturup sızlanmak iken, ikincisi bu durumu bir şansa çevirmek ve olaya iyi yönünden bakabilmektir. Karar ve tercih sizlerin…

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir