Instagram ve Twitter’da Yeni Dönem

Instagram ve Twitter'da Yeni DönemSosyal medya sitelerinin, Facebook ve Twitter’ın ilk hallerini hatırlıyor musunuz? Peki, kullanıma ilk başladıkları günden bu güne kadar kaç kere güncellendi, nasıl değişiklikler geldi fark edebildiniz mi? Fark etseniz de, etmeseniz de her gün sıklıkla kullandığımız ve fazlaca vakit geçirdiğimiz sosyal medya siteleri, ilk kullanıma başladıkları günden bugüne birçok değişiklik geçirdi. Bu evrim sürecinde dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olmayı başarırken, yok olup gidenler de var.

Instagram bu ağlar arasında en yenilerinden birisi. Henüz Facebook tarafından satın alınmadan önce, Twitter ve Facebook arasında kimin alacağı konusunda gerginlik de yaşanmıştı. Satın alma gerçekleştikten sonra Twitter bir süre Instagram erişimi ve kullanıcıların Instagram üzerinden tweet atmaları engellenmişti. O zamandan bu zamanda bu aradaki gerginlik yumuşamış olacak ki, böyle tartışmalar meydana gelmiyor bile.

Tartışmalar yerine günümüzde eklenen özelliklerle en iyi sosyal medya ağı deneyimi sunulmaya çalışılıyor. Sürekli yenilenen ve yenileri eklenen uygulamalar ile kullanıcı portföyü genişletilmeye çalışılıyor. Bu gelişmelerin en yenilerinden birisi Twitter üzerinden alışveriş. Twitter üyelerinin site içerisinde alışveriş yapmalarını mümkün kılacak bir projenin geliştirildiği bilinmektedir.

Twitter Alışveriş Dönemi

Bir mikro blog sitesi olan Twitter’ın bir süredir kullanıcılarının site içerisinde alışveriş yapmalarını mümkün kılacak bir proje geliştirdiği söyleniyordu ve Twitter’ın resmi siteden duyurusu ile bu söylenti doğrulanmış oldu. İnternet sitesi üzerinden projenin hayata geçirilmesi sonrasında Android ve iOS kullanıcıları için mobil olarak da geliştirileceği biliniyor.

Twitter bu projesinden önce de Twitter’ın bir uygulama ile kullanıcılara, sitede yapılan paylaşımların kaç kişiye ulaştığını görebileceklerini açıklamıştı. Analytics.twitter.com adresi üzerinden bu paylaşımların ne kadar etkileşim aldığını görebilmeleri mümkün. Temmuz ayından bu yana kullanılan bu uygulama yalnızca onaylı kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Bu uygulamanın öncelikle İngilizce, Fransızca, Japonca ve İspanyolca dillerinde kullanılabildiğini, daha sonra diğer dillerin de geliştirileceğini duyurdu. Twitter üzerinden alışveriş uygulaması nedeniyle bu uygulamayı geliştirmiş olması da mümkün.

Instagram ise reklam dönemine başlıyor. Son dönemin en popüler fotoğraf paylaşım platformu haline gelen Instagram, şirketlerin reklam vermesi ve bu reklamların takip edilmesine izin verecek. Instagram yeni açıklanan online araçlar sayesinde şirketlerin verdikleri reklamları kullanıcılar üzerinde yarattığı etkiler canlı olarak takip edilebilecek.

Instagram Reklam Dönemi

Bilindiği gibi aynı uygulama Facebook sisteminde de mevcut ve iyi bir gelir modeli olduğu ortada. Instagram bu şekilde 200 milyonun üzerindeki kullanıcısıyla reklamcılar için cazip bir platform haline gelecek. Son zamanlarda Instagram’ın “Rich Kids of Instagram” adındaki Tumblr hesabı ile zengin çocuklarının ön plana çıkması belki de bu reklamların da büyük ilgi uyandırmasına neden olabilir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir