İnternet Sitelerinden Para Kazanmak Hayal mi?

İnternet Sitelerinden Para Kazanmak Hayal mi?İnternetten para kazanma fikri şüphesiz bilgisayarı ve internetti olan, yani ülkemizdeki insanların %80’lik diliminin hayatında en az bir kere aklına gelmiştir. Peki gerçekten söylenildiği gibi internetten yüksek miktarda paralar kazanılır mı? Web sitesi açmak kolay mı? Anlatıldığı gibi kolay ve emeksiz para internetten kazanılıyor mu? Web sitesi açmak para kazanmak için yeterli mi? İnternet mecrasından para kazanmak isteyen kişiler ne gibi yollar izlemelidir? Para kazanılacak sektörler nasıl belirlenir? Genel sitelerden para kazanılır mı? gibi sorulara bu makale içerisinde yer vereceğim.

Öncelikle internet dünyası son 10 yılda inanılmaz bir gelişime tabi oldu. Sektörün büyümesi ve yeni bir dünya oluşması alanlarda açıklar oluşturdu. Bu nedenle internet özellikle günümüzde inanılmaz bir ivme almıştır. Ancak söylenildiği gibi internetten kolay ve emeksiz para kazanma devri bundan 5 – 6 sene önce bitmiştir. Bu yazıya bir yerden ulaşıp okuduğunuza göre, aklınızda internetten para kazanabilme fikri yatmış ve araştırma yapıyorsunuz demektir. Eğer amacınız web dünyası üzerinden geçiminizi sağlamak ise, henüz para kazanmak için çok yolunuz var. Ancak şu konuda unutulmamalıdır ki; internet dünyasının ani ve hızlı gelişimi birçok alanda çalışacak kişi açığı oluşturmuştur. Henüz tam olarak adı bile belirlenemeyen bir sürü pozisyonda eksikler bulunmaktadır. Bu alanlarda kendinizi geliştirerek kısa sürede iyi iş imkanları sağlayabilirsiniz. Ancak amacınız kendi işinizi yapmaksa, yolunuz uzun ve çetin olacaktır bunu şimdiden bilmelisiniz.

İnternet Sitelerinden Para Kazanmak İsteyen Yeni Girişimciler Ne Yapmalı?

İlk olarak işe web sitesi açarak başlamalısınız. Bu noktada sizlere web tasarım ve kodlama işlemlerini öğrenmenizi tavsiye etmem, mevcut webmaster forumlarında beğendiğiniz wordpress temalarını 50 – 100 TL gibi meblağlara rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Site açmayı da öğrenebilirsiniz ancak, bu sizin oldukça vaktinizi alacaktır ve bana göre gereksizdir.

Sizin belirlediğiniz domain üzerine blog siteniz açıldıktan sonra ise, güncel ve kaliteli makaleler yazmalısınız. Tabi yıllardır yapılan bir şey bu! Eğer bu işe yeni başlayacaksanız, alanında binlerce rakibinizin olduğunu sakın unutmayın. Bu noktada genel bloglar yerine, niş olarak tabir edilen tek konulu sektörleri tercih edin.

Niş Sektör Nedir?

İnternet artık birçok kelimede doldu. Konuyu açmak gerekirse, 2013 senesinde tekil bir şahıs olarak haber sitesi açmanın hiçbir şey kazandırmayacağını sizde tahmin edebiliyorsunuzdur. Artık birçok kelimede dev internet firmaları oluştu ve güçlü ekipler birbirleri ile rekabet halindeler. İşte niş sektörler bu alanların dışında, nispeten daha kolay ve belirli kitlelere hitap eden kullanıcıları toplayacağınız kelimeler olarak nitelendirebilir. Örneğin moda sitesi açacaksanız, “moda” kelimesi değil “2013 etek modası” kelimesi için çabalayan bir web sitesi inşa etmeniz sizlerin kısa zamanda daha hızlı başarıya ulaştıracaktır. Zira Google’ye “moda” yazdığınızda çıkan siteleri incelerseniz bu sitelerin arkasında ne kadar büyük bir ekibin çalıştığını görebilirsiniz.

Niş kelimenizi belirledikten sonra ise; ciddi, disiplinli ve istikrarlı olarak yazılar yazmalısınız. Yazılarınızı kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmalı, kişilerin okuyacağı bilgi alabileceği nitelikli yazılar yazmalısınız. Unutmayınız ki günümüzde Google çok gelişti ve bir insan bilgili olduğu konuda site açar ki, diğer insanlar o kişinin yazılarından bir şeyler öğrensin diye. Bu yüzden kendi sevdiğiniz niş alanları belirleyip bu alanlar hakkında araştırma yaparak, kaliteli makaleler yazmaya özen gösterin.

Sitenize yazı yazıp, sosyal medyada paylaşmakla iş bitmiyor tabiî ki. Asıl olarak bu yazılara arama motorlarından kişilerin ulaşması gerekmektedir. Bu işe ise arama motoru optimizasyonu yani SEO denilmektedir. SEO bir web sitesinin arama motorlarında görünür olmasını sağlamakta ve başlı başına bir uzmanlık alanı olarak nitelendirilmektedir. İlerleyen yazılarımda webmaster, seo uzmanlığı ve sosyal medya uzmanlığı gibi konular hakkında bilgiler vereceğim. Bu yazıda internet sitesi açarak para kazanmak isteyen kişilerin nasıl yol izleyebilecekleri konusuna değinmek istediğim için başlıkları yüzeysel olarak geçiyorum.

Ardından siteniz yeterli hite ulaştığında, Google reklamları veya diğer ajans reklamlarını web sitenize ekleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Hiç bir şey imkansız değildir ancak tek bir makalede anlattığım bu başlıkların her birinin içerisine girildiğinde başlı başına bir uzmanlık alanı olduğu görülecektir. İşte bu nedenle internetten para kazanma sitelerinde yazılan her şeye inanmayınız….

SON SÖZ

İnternet sizlerinden para kazanmak hala mümkündür. Ancak bundan 6 – 7 sene evvelki gibi kişisel, güncel blog siteleri açarak imkansızdır. Kaliteli, merak edilen ve az bilinen konularda, nitelikli blog siteleri açarak kaliteli bir okur kitlesi kazanır ve giderek artan bir potansiyel okur kitlesi ile yolunuza devam ederseniz; uzun vadede istikrarlı kazanç elde edebileceğiniz web siteleri sahibi olabilirsiniz.

Bu noktada kazanacağınız meblağ tamamen hitiniz ve sitenizin alanı ile alakalıdır. Ekonomi gibi bir alanda iyi yerlerde çıkarsanız çok büyük paralar kazanabilirsiniz. Niş sektör araştırmaları yaparak bulduğunuz veriler arasında en çok ilginiz olan alanda nitelikli makaleler yazabilirseniz. Bu yazıları meraklı kitleye ulaştırabilirseniz, hala internet geçim kaynağınız olabilir!

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir