Kaktüs Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaktüs Nedir? Faydaları Nelerdir?Dekorasyon trendlerinde canlı bitkilerin kullanımının artması ile birlikte bazı bitkilerin değerleri yeni anlaşılmaya ve çokça kullanılmaya başlandı. Kaktüs, bu bitkilerden biridir. Dikenli ve dikensiz kaktüsler, farklı sunumları ve yarattığı kuvvetli etki ile özellikle iç mekan bitkileri olarak kullanılmakla beraber, büyüyebilen türleri ile dış mekanlarda da kullanılmaya başlandı. Kolay bakımı ve farklı görünümleri ile çok tercih edilen bu dayanıklı bitkiler, görselliği haricinde yarattığı etkiler nedeniyle evlerden çok ofislerde yaygınlaşmaya başlamıştır.

Ağızdan ağıza yayılan faydaları yeni yeni öğrenilen kaktüsler, sevenlerinin haricinde faydaları için edinenlerin de dikkatlerini çekmekte. Birbirinden değişik çeşitleri ile mekanlarında farklılık arayanların tercihi olan kaktüsler, hızla yaygınlaşmakta ve gelecekte iyice yaygınlaşmış olarak daha çok görüleceğinin sinyallerini vermektedir. Ülkemizde yetişmeyen egzotik türlerinin de rahatlıkla ulaşılabilir hale gelmesiyle, görülmemiş çeşitlilikte seçenekler olmaya, karakteristik dekorlar olarak rol almaya devam etmektedir.

Kaktüs Nedir?

Kaktüs Nedir?Akdeniz bölgesinde, özellikle Antalya civarında doğal olarak bulunabilen kaktüs bitkisi, botanik biliminde Latince Cactaceae sınıfında yer alır. Doğada kendi kendine yetişenleriyse daha çok Amerika kıtasında yaygındır. Metrelerce büyüyebilen çeşitleri, çöl ikliminde hayatta kalabilen nadir bitkilerdendir. Doğal ortamında bulabildiği çok az miktardaki suyu, en verimli şekilde yakalayabilmek ve özümseyebilmek için dikenlerini kullanmaktadır. Özümsediği su yeterli gelmediğinde, dikenleri sayesinde havadaki nemi de kullanabildiğinden hayatta kalabilmektedir.

Zor iklim şartlarında hayatta kalabilmek için oldukça kalın ve tek uzantıların birleşiminden oluşan kökleri, fazla dallanıp budaklanmadan toprağın en derinine iner. Bu kökler, suya ulaşma çabasında olduğundan oldukça güçlüdür. Genellikle yeşil ve tek renkteki görüntüsü, çoğunlukla dikenlerle kaplıdır. Sukkulent özelliklerde olan yani çok az su ve toprak ile hayatta kalabilen türleri, etli, yassı ve küçük yaprakları ile ayırt edilebilmektedir. Tüm bu özellikleri ile bakımı en kolay bitkilerden olduğundan, konutlarda ve işyerlerinde de saksılarda veya bahçelerde bakılarak son derece ilginç dekorlar oluşturmaktadır.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?Kaktüs, anavatanından geldiği zamanki özelliklerini korumaya devam eden, neredeyse hiç başkalaşım geçirmemiş ilginç bir bitkidir. Kaktüs ve sukkulent bitkiler çok az toprağa ihtiyaç duyar. Keza çok az su, bakımı için yeterlidir. Sert ve tek parça uzayan kökleri nedeniyle diğer bitkilerden farklı olarak saksıyı zamanla doldurmaz, yıllar geçse bile aynı saksı içinde yaşayabilir. Saksının büyüklüğü yettiğinden değiştirilmesi gerekmese bile, zamanla toprağın tüm vitamini biteceğinden iki yılda bir toprağının tamamen yenilenmesi tavsiye edilir.

Kaktüsgiller sadece toprağın üst kısmı değil, alt kısmı da kuruduğunda çok az sulanmalıdır. Aksi takdirde doğasına aykırı şekilde çok su alan bitki, içten çürümeye başlar. İlk çürüme belirtileri dışarıdan görüldüğünde ise çok geç kalınmış olabilir. Direkt güneş ışığını sever, bol hava alabileceği yerlerde yaşar. İyi bakıldığında yumru verebilir. Bu yumruların direkt toprağın üzerine konması ve beklenmesi halinde, kendiliğinden kökleri çıkmaya başlayacaktır ve tek çoğaltma şekli de budur.

Faydaları Nelerdir?

Faydaları Nelerdir?Kaktüs, zor iklimlerin bitkisi olduğundan ve güneş ışığından hiçbir şekilde zarar görmediğinden, radyasyon emici bir özelliğe sahiptir. Havadaki radyo sinyallerinin de zararlı etkilerini emdiği ve azalttığı düşünülen bitki, özellikle televizyon ve bilgisayar yakınlarında kullanılabilir.

Herhangi bir bilimsel çalışma ile ispatlanmamış olsa da radyasyonu %80 emdiği sanılmaktadır. Evlerde, okullarda ve işyerlerinde pek çok ekranın bitişiğinde bu bitkinin görülmesi, faydalarından yararlanılmaya çalışıldığının ispatıdır.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir