Kleptomani Nedir?

Kleptomani Nedir?Kleptomani çoğu insan tarafından “hırsızlık” olarak nitelendirilir. Kendisine ait olmayan bir şeyin alınması durumu hırsızlığın tanımına çok yatkın evet fakat bunun altında yatan nedenlerin incelenmesiyle iş hırsızlık olmaktan çıkıyor. Kleptomani ekonomik sebeplerden kaynaklanmaz ve kişinin aslında ihtiyacı olmadığı nesnelere sadece sahip olma düşüncesiyle hareket ettiği bir elde etme şeklidir.

Çoğu kleptomani hastası aslında hiçbir işine yaramayacak, maddi ve manevi açıdan kendisi için değersiz olan eşyaları çalar. Bu bir dürtünün sonucudur. Hasta karşı koyamayacağı bir dürtüyle o an o eşyayı almak ister fakat bu sahip olma düşüncesinden öte sadece o an ona sahip olmadır çünkü hastalar genelde çaldıklara eşyalara pek sahip çıkmazlar.

Kleptomanların büyük bir çoğunluğu kadınlar arasından çıkar. Hatta oransal olarak kadınlarda görülme sıklığı %80 civarındadır. Fakat bu bulgular geçmiş yıllara aittir ve bu oran caydırıcı unsurların artmasıyla kadınlara gösterilen müsemmanın azalmasıyla kadın ve erkeği hemen hemen eşit duruma getirmiştir. Nedeni tam olarak bilinmese de araştırmalar hastalığa geçmişteki maddi manevi yoksunlukların, yaşanan travmaların, özgüven düşüklüğünün, kendini olduğundan fazla değerli görmenin ve cinsel dürtülerin sebep olabileceğini gösteriyor.

Kleptomani hastaları bu çalma eylemini yineleyerek gerçekleştirir. Her hırsızlık yapan kleptoman değildir çünkü hırsız olarak nitelendirebilmeleri için çaldıkları eşyanın onlara herhangi bir çıkar sağlaması gerekir. Oysa kleptomanlar değersiz eşyalara yönelirler. Eşyayı çalmalarındaki amaç ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Sadece o nesneyi almak isterler ve sonradan onu ne yapacaklarını çoğu zaman düşünmezler. Çalma eylemlerine gerekçeler yaratırlar ve yakalandıkları zaman bu gerekçeleri öne sürerler. Bazı kleptomanlar ne yaptığını bilmeden çalarken bazıları beyninde çalmalarına gerekçe uydurarak gerçekten ona inanır ve çevresindekilere de böyle yansıtır.

Kleptomani tedavisi olan bir ruhsal bozukluktur ve mutlaka tedavi edilmelidir. Kişiden kişiye değişebilen tedavi yöntemleriyle düzenli seanslar sonucu kleptomaniden kurtulmak mümkün. Bu tedavi bazen geçmiş yaşantılara yönelik olabileceği gibi bazen de kişinin farkındalığını artırmak yönünde olabilir. Örneğin kişinin geçmiş yaşantılarındaki çalma girişimleri üzerine konuşulur ve nedenleri üzerine çıkarımlar yapılır ya da gelecekte aynı vakanın yaşanması durumunda neler olabileceğine dair konuşmalar yapılır ve kişinin yaptığının sonuçlarına yönelik düşünmesi sağlanır.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir