Müziğin Yararları ve Hayatımıza Etkileri

Müziğin Yararları ve Hayatımıza EtkileriMüzik ruhun gıdasıdır.” söylemini çoğunuz duymuşsunuzdur. Ruhsal durumumuz ne olursa olsun müzik hayatımızın hep bir köşesinde varlığını sürdürür. Neşeli, üzgün, kırılmış, enerjik, depresif, mutlu, umutlu, korkulu, mutsuz ne olursak olalım o an bize hayat verircesine beynimize işleyen melodilerden kendimizi alamayız.

İnsanoğlu anne karnından beri sese duyarlıdır. Araştırmalar anne karnında müzik dinletilen bebeklerde dinletilmeyenlere oranla daha zeki ve uysal olduklarını göstermiştir. Yapılan birçok araştırma müziğin ruhumuza ve bedenimize sayısız yararını gözler önüne seriyor.
Müzik yorgun bir günün ardından ayaklarımızı uzatıp gözlerimizi kapattığımızda aklımıza gelen ilk şeylerden bir tanesidir. Dinlendirici etkilerini bilmemiz için araştırmaları bile incelememize gerek yok. En stresli anlarımızda beyni adeta masaj yaparcasına dinlendirir. İşimiz ne olursa olsun çalışırken daha iyi odaklanmamızı sağlar. Stresi azaltıp rahatlamamıza yardımcı oluyor.

Gelişim çağından beri müzik dinleyen bireylerin dinlemeyenlere oranla beyin gelişimi daha iyi seviyede oluyor. Beyne katkısı gelişim çağındaki çocuklarla da sınırlı değil. Müzik beynin yıllara daha iyi meydan okumasını sağlıyor. Güçlü bir beyin için müzik dinlemeyi alışkanlık haline getirenlerdenseniz yaşlılığınızda beyin fonksiyonlarınız daha iyi çalışacaktır.

Birçok filmde cerrahların ameliyat esnasında klasik müzik dinlediğine şahit olmuşsunuzdur. Bunu çoğumuz doktorların sıkıldıklarından ve işlerini eğlenceli hale getirme çabalarından olduğunu düşünmüşüzdür. Belki doktorların bile bu düşünceyle yaptıkları müzik seansları ameliyattaki hasta için de mucizevi bir ilaç. Özellikle rahatlatıcı, ritimleri ve konsantrasyonu etkilemeyen türden klasik müzik doktorlar kadar hastalara da iyi geliyor.

Müzik hakkında ilgimi çeken en ilginç araştırma ise acı eşiğiyle alakalı. Yapılan araştırmada müzik dinleyen insanların dinlemeyenlere oranla acıya daha dayanıklı oldukları ortaya çıkmış. Kısacası araştırmaların da gösterdiği gibi müzik sadece ruhumuzun değil bedenimizin de gıdası.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir