Ölümcül 10 Tehlikeli Bitki

Ölümcül 10 Tehlikeli BitkiŞekilleri, görünümleri ve renkleri ile sizi cezbeden birçok bitkinin sizi öldürebileceği bilimsel olarak kanıtlandı. Mesela sarımsağın şeklini beğenmezsiniz ama dünyanın en faydalı bitkilerinden birisidir. Ama Amanita Muscaria isimli ve magic mushroom olarak da bilinen kırmızı şapkalı sevimli mantarlar zehirlidir ve yemeniz neticesinde halüsinasyonlar görürsünüz.

Hemen her bitkinin kendini korumak için geliştirdiği yapıları, özellikleri ve toksinleri bulunmaktadır. Örneğin, severek yediğiniz elmanın bile çekirdeği toksin içermektedir. Ama bu insan vücudunun tolere edebildiği düzeyde olduğu için zararsızdır. Ama öyle bitkiler var ki, bunları yemeniz ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Bitkilerin bir çoğu kendini düşmanlarına karşı koruyabilmek için bu toksinleri oluşturuyor ve ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

İşte ölümcül olarak değerlendirilen bitkiler:

Hint Yağı Bitkisi

Hint Yağı BitkisiDekoratif amaçlı kullanılan bu bitki, Akdeniz havzasının Doğu Afrika ve Hindistan’ın yerlisi olarak görülüyor. Risin isimli toksini bol miktarda bulunduruyor. Yalnızca tek bir tohumu bir insanı iki gün içerisinde öldürebilecek güce sahip. Ayrıca bu ölümün oldukça acı verici olabileceği ve durdurulamayacağı söyleniyor. İlk belirtilerin birkaç saat içerisinde görülmeye başladığı ve boğazda yanma, karın ağrısı, kanlı ishal, kusma ile devam ettiği biliniyor. Zehirlenme başladıktan sonra engellenmesi mümkün olmuyor.

Hint yağı bitkisinin tohumlarına karşı en hassas olan insan. 1 – 4 tohum yetişkin bir insanı öldürmeye yeterken, 11 tohum bir köpeği, 80 tohum bir ördeği öldürebilir.

Güzel Avrat Otu

Güzel Avrat Otuİtüzümü olarak da bilinir ve anavatanı Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya’dır. Tropan alkaloid içeren bu bitki, sayıklama ve halüsinasyon başta olmak üzere ses kaybı, ağız kuruması, baş ağrısı, titreme ve nefes darlığına neden oluyor. Bitkinin tamamı zehirlidir ve meyveleri tatlı olduğu için genellikle çocukların ilgisini çekmektedir. 10 – 20 meyve ve yalnızca 1 yaprağı yetişkin bir insanı öldürmeye yetiyor.

16. yüzyılda Elizabeth döneminde bu bitki günlük kozmetik rutinleri arasında yer alıyordu ve bitkinin özsuyu ile göz damlaları yapılıyordu. Bu damlalar göz bebeklerini büyütüyor ve kadınlarda daha çekici olmak için kullanıyordu.

Abrus

AbrusGayet güzel bir görüntüsü olan bu bitki bir sarmaşık türü. Ağaçların ve çalıların etrafında dolanan ince, uzun ömürlü bu sarmaşığın anavatanı Endonezya. Boncuk olarak kaullanılan parlak kırmızı ve siyah renkli tohumları bulunuyor. Abrin isimli bir zehir içeriyor ve bu zehir risin benzeridir. Ama risinden yaklaşık olarak 75 kat daha güçlü olduğu biliniyor. 3 mikrogram abrin, yetişkin bir insanı öldürmek için yeterli. Hatta tohumlarından boncuk yapılırken delinmesi sırasında kullanılan matkaba parmağını süren ve bu nedenle hayatını kaybeden insanlar olduğu biliniyor.

Kurtboğan

KurtboğanBoğan otu, kaplanboğan otu ve miğferotu isimleriyle de biliniyor. Kuzey yarımkürenin dağlık bölgelerinde yetişiyor. Psödo akonitin isimli bir alkolois içeriyor ve bu madde, Japonya’daki Ainu halkı tarafından avlanma amacıyla okların ucuna sürülen zehirdir. Tüketilmesi durumunda karında yanma görülür ve yüksek dozda alındığı zaman 2 – 6 saat içerisinde ölümü gerçekleştiriyor.

Su Baldıranı

Su BaldıranıKuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde bulunuyor ve masum görüntüsüne rağmen yüksek orada zehirli bir bitki. Şemsiye biçiminde küçük beyaz ve yeşil çiçekleri ayırt edici özelliğidir. İnsan için son derece zehirlidir ve Kuzey Amerika’nın en zehirli bitkisi olarak kabul edilmektedir. Nöbetlere neden olan sikutoksin isimli bir toksin barındırmaktadır. Tüketilmesi durumunda birkaç saat içerisinde solunum durması ile ölüm gerçekleşir.

Porsuk

PorsukAnavatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’dır. Tohumları yumuşak, kırmızı ve üzümsü bir kabukla kaplıdır. Bu kabuk bitkinin zehirli olmayan tek yeridir ve meyvenin kuşlar tarafından yenmesi halinde zehirlenmeksizin tohumları farklı yerlere taşıyabilmelerine olanak sağlamaktadır. Yaklaşık 50 gramı insan için öldürücüdür ve nefes darlığıyla başlayan belirtiler kalp durması ile sonuçlanır.

Kargabüken

KargabükenKargagözü, baykuşgözü ve kusmacevizi olarak da bilinmektedir. Orta boylu bir ağaçtır ve Hindistan, Güneydoğu Asya’da görülmektedir. Yeşil portakala benzeyen küçük tohumları, zehirli alkaloidler olan strikinin ve brusin içermektedir. 30 miligram bu toksinlerden almak omurgadaki sinirleri stimule edip kasılmalar yoluyla yetişkin bir insanı öldürmektedir.

Melek Boruları

Melek BorularıAnavatanı Güney Amerika’nun tropikal bölgeleri olan bu bitki genel olarak tüm dünyada bulunmaktadır. Trompet şeklinde sarkık ve çok ince tüylerle kaplı çiçeklere sahiptir. Çiçekleri farklı boyutlardadır ve 14 – 50 cm arasında değişmektedir. Beyaz, sarı, turuncu pembe renklerinde olabilmektedir.

Bitkinin tüm kısımları tropan alkaloidleri, skopolamin ve atropin isimli toksinleri içermektedir. Çayı yapılarak halusinojenik olarak tüketilmektedir. Zehri bitkiden bitkiye farklılıkgöstermektedir ve hangi miktarda tüketildiğini belirlemek imkansızdır.

Katil Gözlü Bitki

Katil Gözlü BitkiDoğu ve Kuzey Amerika’da yetişmektedir. 1 cm çapında beyaz meyveye sahiptir ve üzerindeki siyah leke bir göz gibi durmaktadır. Bu bitkinin tümü insan için zehirlidir ve en zehirli toksinleri içeren meyvelerdendir. Meyvelerinin tatlı olması sebebiyle birçok çocuğun ölümüne sebep olmuştur. Kalp kasları üzerinde ani olarak yatıştırıcı etkisi vardır ve karsinojenik toksin hızlı bir ölüm getirmektedir.

Beyaz Yılankökü

Beyaz YılanköküKuzey Amerika’da yetişen oldukça zehirli bir bitkidir. Beyaz çiçekleri açtığı zaman küçük ve tüylü tohumları rüzgarla etrafa dağılır. İçermiş olduğu yüksek miktardaki tremetol toksininin insanları doğrudan değil, dolaylı olarak öldürdüğü bilinmektedir. Toksin, bu bitkiyi tüketen sığırın etine ve sütüne geçer. Bu sığırın eti ve sütüyle beslenen insanda zehirlenme belirtileri ortaya çıkar ve ölümcül sonuç doğurur.

19. yüzyılın başında Amerika’ya yerleşen binlerce Avrupalı göçmen bu zehirden dolayı hayatını kaybetmiştir. Aynı zamanda Abraham Lincoln’un annesi Nancy Hanks’in de bu zehirden öldüğü düşünülmektedir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir