Ripple Nedir? Kripto Para Piyasasında Nasıl Bir Yere Sahiptir?

Ripple Nedir? Kripto Para Piyasasında Nasıl Bir Yere Sahiptir?Kripto para piyasasında 2017 yılı oldukça coşkulu geçti diyebiliriz. Birden bire herkesin diline düşen bitcoin, ethereum gibi büyük kripto paralar, rekor yükselişler gerçekleştirdi. Piyasayla biraz daha ilgili olanlar ise yükseliş fırsatı gördükleri, Ripple gibi kripto paralara yatırım yapmaya başladı. Sonuçta da her birinde yükselişler gözlendi ve yatırımcıları karlı yatırımlar yapmış oldu.

2017 yılının son atağı ise Ripple’dan geldi. Yıl genelinde 0,20 dolar gibi düşük seviyeleri gören kripto para bir anda 1 dolara yükseldi. Ardından sadece 1 hafta sonra 2 doları gördü. Dolayısıyla yatırımcılarına ciddi bir kar getirdi. Merak edenlerin sayısı ise bir anda artış gösterdi.

Şimdi merak edenler için Ripple nedir, kripto para piyasasında nasıl bir yere sahiptir konusuna göz atalım:

Ripple Nedir?

Ripple Nedir?Ripple, bir ödeme protokolü şeklinde hayatımıza girmiştir ve birçok bankanın desteğini almıştır. Bu arada Ripple şirketin ve uluslararası para transfer ağının ismi iken kripto para birimi XRP olarak belirlenmiştir. Bu bilgiye ihtiyacınız olacaktır; çünkü iki haliyle de kullanıldığını göreceksiniz.

Ripple, kısa sürede fon aktarımı sağlayan uluslararası para transfer ağıdır. Yani dünyanın bir diğer ucuna para göndermek istediğiniz zaman, mevcut sistem olan swifte göre çok daha hızlı bir şekilde işleminizi gerçekleştirmenize yaramaktadır. Dünyanın 3. en büyük kripto parası konumundayken, bitcoindeki yükselişle hareket eden birkaç sanal para nedeniyle gerilemiştir. Buna karşın yılın sonunda bir atak gerçekleştirmiş ve 2. sıraya yükselmiştir.

Ripple nedir konusunda size anlatacaklarım bu kadar. Ama daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Paratic.com’da Aysun Bayhan‘ın hazırladığı nefis içeriğe göz atmanızı öneririm. İşte Paratic Ripple nedir yazısı: https://paratic.com/ripple-nedir-nasil-nereden-alinir/

Ripple’ın Kripto Para Piyasasındaki Yeri Nedir?

Ripple'ın Kripto Para Piyasasındaki Yeri Nedir?Kripto para dünyasında hayatımıza giren ilk birim bitcoin olmuştur. Dolayısıyla diğerlerinin çıkışına öncülük etmiştir. Bitcoinde ve blockchain sisteminde görülen hatalardan ders alan yaratıcılar, kendi para birimlerine daha iyi bir şekilde geliştirmeye başladılar. Ripple da bu hatalar göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir ve dolayısıyla piyasaya iyi bir giriş yapmıştır.

Ripple fiyatı 2017 genelinde sakin bir seyir izlemesine karşın Aralık ayında atağa kalktı. Fiyatları yıl genelinde 0,20 dolar gibi düşük seviyeleri kaydettikten sonra bir anda 1 dolara yükseldi. Bu da yetmedi ve sadece bir hafta sonra 2 doları gördü. Dolayısıyla yatırımcılarına % 29 bin gibi ciddi bir kar getirdi. Dikkatleri çekmeyi başaran Ripple’ın, en kabul edilebilir ödeme ağı olacağı düşünceleri de artmış oldu.

Piyasa.Paratic.com Ripple Fiyatı

Piyasa.Paratic.com Ripple Fiyatı

2012 yılında hayatımıza giren Ripple, kripto parası olan XRP ile değil, ödeme sistemlerine getirdiği hız ve kolaylıkla benimsenmiştir. Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger tarafından geliştirilmiştir. Uluslararası ödemeler konusuna getirdikleri yenilik sayesinde de isimlerinden sıkça bahsettirmişlerdir. Bankaların desteği vakit geçmeden alınmıştır ve 2017 yılının Mayıs ayında 8 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşmışlardır.

Coinler, hayatımıza bir para birimi gibi girmeye başlamıştır. Buna karşın Ripple, bir ödeme sistemi ve uluslararası para transfer ağı olma özellikleri ile piyasaya sürülmüştür. Doğal olarak yıllardır kullanılan paraları ortadan kaldırmak gibi bir amaç edinmek yerine onların transferini kolaylaştırmak istemesiyle daha hızlı benimsenmiştir.

Küresel ekonomide uluslararası ödemelerin kolaylaşması, hem şirketler hem de hükümetler için büyük bir avantajdır. İşte Ripple’ın bu işleri kolaylaştıracak olması, kendine büyük yatırımcılar bulmasını sağlamıştır. Hatta ülkemizin önde gelen bankalarından olan Akbank’ın desteğini bile almıştır.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir