Sosyal Medya Hayatımıza Neler Getirdi?

Sosyal Medya Hayatımıza Neler Getirdi?Artık öyle bir çağa girdik ki, internetin varlığını yadsıyamıyor ve engelleyemiyoruz. Bazı totaliter rejimli ülkeler internette kısıtlamalar getirmiş olsa da internet tüm dünyada en etkili iletişim kanallarından birisi haline geldi. Ve insanlara birçok özellikleri ile katkılarda bulundu. Olumsuz diyebileceğimiz yanları bulunsa da daha çok olumlu etkilerinden bahsedeceğim.

Öncelikle internet hız kavramını hayatımıza soktu. Daha önceden çok yavaş ilerleyen işlemler artık hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Örneğin devlet dairelerinde işlemlerin çoğu artık internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu da insanların oradan oraya gidip gelmesini engellemiş ve daha kısa zamanda işlerin yapılabilmesini sağlamıştır. Bunun haricinde de internet uzak mesafeler ile iletişim kurabilmemizi hem de bunu telefon gibi değil de görüntülü bir şekilde yapmamıza olanak sağlamıştır.

İnternet sosyal medya denilen ve son yıllarda dünyayı yerinden oynatan bir kavramı hayatımıza soktu. Herkes çılgın gibi sosyal medyada faaliyetlerde bulundu. Oyunlar oynandı, sohbetler yapıldı, videolar, resimler müzikler paylaşıldı. Birçok sosyal medya sitesi sayesinde insanlar eğlenceli faaliyetlerde bulundular. Sosyal medya habercilik alanında da büyük atılımlar olmasına neden oldu. Enteresan ve ilgi çekici bir haber sosyal medya aracılığı ile milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. Yada gazetelerde yer almayan bir haber yada gelişme sosyal medya sitelerinde yer almaktadır. İnsanlar doğru bilgilere ulaşabilmekte ve uzak mesafeler ile irtibat kurabilmektedir.

Her fikrin ve ideolojinin grupları mevcut olduğu için birlikte hareket edebilme imkânı daha fazla olmaktadır. Sosyal medya sayesinde kitle organizasyonları düzenlenmektedir. Öncelikle sosyal medyada kimse meydanlara inmesi için zorlanmamaktadır. Sadece gösteri olacağı bilgisi verilmektedir. Amaç ve yöntemler belirlenir isteyen kişiler organizasyona katılır. Bazılarının dediği gibi sosyal medya sitelerinde insanları provoke edecek uygulama ne olabilir ki? Yani birisine sokağa çıkması için ne yapılabilir. Sosyal medyada dezenformasyonlar elbette ki oluyor. Yani asparagas haberler, ve yalan haberler oluyor. Fakat bu insanların bu haberlerden dolayı sokağa döküldüklerini kanıtlamaz. Sokağa inen insanların çoğuna sorduğunuzda hepsinin belirli gerekçeleri olduğu görülecektir.

Son günlerde ülkemizde yaşanan gelişmelerin ülke geneline yayılmasında sosyal medyanın etkisi büyük olmuştur. Çünkü ulusal medya gündemde yer alan çoğu bilgiyi ve haberi sansürleyerek yayınlamaktadır. Son gösterilerde de medya kuruluşlarının nasıl taraflı yayın yaptıklarını herkes gördü. Hükümet aleyhine olabilecek hiçbir gelişme ve haber yayınlanmadı. Ülkede sokaklarda ve büyük meydanlarda çatışmalar olurken ve yüzlerce insan yaralanırken ulusal medya kanallarında belgeseller yayınlandı.

Son yaşanan gelişmelerden sonra sosyal medya hesabı olmayan insanların da sosyal medyada yer aldıklarını gördük. Özellikle anlık bilgi paylaşımı imkânı sunan Twitter’da gezi parkı olayları sonrası birçok kişi hesap açtı. Sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu gören hükümet de belirli kısıtlamalar getireceğini belirtti. Gösteriler sırasında atılan milyonlarca tweetin inceleneceği ve herkesin sosyal medya hesaplarında suç unsuru aranacağın belirtilerek bu doğrultuda onlarca kişi gözaltına alındı. Devletin insanlarına uyguladığı kısıtlayıcı uygulamaları olayların yatışmasını sağlamaz, aksine olayların daha da yaygınlaşmasına neden olacaktır.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir