Tarçın Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Tarçın Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?Kış aylarının ve sütlü tatlıların vazgeçilmezi olan tarçın, son derece değerli bitkilerden birisidir. Faydalarını sıklıkla duyarız ve bitkisel tedavi yöntemleri arasında adını sürekli duyarız. Gerek şifa çayı, gerekse sütlacınıza aroma veren bir baharat olarak kullandığımız tarçını daha yakından tanımak isterseniz, buyurun yazımıza:

Tarçın Nedir?

Tarçın Nedir?Defnegiller familyasından gelen tarçın, mucizevi bir bitkidir. Dünyanın en önemli baharatı olan tarçın, kışın yapraklarını dökmeyen hoş kokulu bir ağaçtır. İklim şartları nedeniyle ülkemizde sadece botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Çin ve Seylan olmak üzere 2 farklı tarçın türü bulunmaktadır. Bunlar;

Çin Tarçını: Güneydoğu Çin’de yetişen ve boyu 10-12m yüksekliğinde olan ağaçtan elde edilir. Bu tür tarçın, kan şekerini ve insülin direncinin düzene girmesine yardımcı olur. Doktorlar, diyabet hastalarının kullanmasını öneriyor.

Seylan Tarçını: Sri Lanka, Hindistan ve Myanmar’da yetişen alçak boylu bir ağaçtır. Ağacın körpe dalları kesilerek, kabukları soyulur ve mantar tabakaları çıkarılır. Birbirlerinin içine sarılarak kurutulur, sonrasında ezilerek baharat haline dönüşür.

Her 2 tarçınında ortak özelliği uçucu yağ olan sinnamik aldehit içermesidir.

Tarçın Nasıl Kullanılır?

Tarçın Nasıl Kullanılır?Tarçını sadece baharat olarak kullanmıyoruz. Bazı yemeklerin içine hoş koku vermesi için koyulabilir. Örneğin hoş kokulu bir elmalı turta tarifi istiyorsanız listenize tarçın eklemeyi unutmamalısınız. Sütlü tatlıların üzerine serpilebilir, şekerin hızla kana karışmasını önlemek için ve sıcak şarapların içine konabilir. Ağacın meyvesinden elde edilen öz, parfüm endüstrisinde de kullanılır. Tarçın nedir, nasıl kullanılır detaylı bilgi almak için Bilgihanem’i ziyaret edin.

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının Faydaları Nelerdir?Alternatif tıp alanında kullanılan bitkilerden biri de tarçındır, faydaları şunlardır;

  • Kan dolaşımını hızlandırır bu sayede vücudun hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlar.
  • İştah açıcıdır ve sindirimi kolaylaştırır.
  • Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
  • Kalbi kuvvetlendirerek, soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir.
  • Diş ağrısı tedavisinde kullanılır ve ağız kokusu giderici özelliği bulunmaktadır.
  • Regl döneminin ağrısız bir şekilde geçirmeye yardımcı olur.
  • Anne sütünü arttırır, hamilelikte kullanılmaması önerilmektedir.
  • İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelir.
  • Araştırmalara göre lenf ve kan kanseri hastaları üzerinde olumlu etkiler görülmüştür.
Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir