Teknoloji ve İnsan

Teknoloji ve İnsanİnsan hayatını en çok etkileyen unsurlardan birisidir teknoloji. Her geçen gün yenilikler ve yeni icatlarla hayatlarımızı etkilemektedir. Sağladığı birçok kolaylık ve bir o kadar da negatif etkileri bulunabilmektedir. Hala günümüzde teknolojinin insan hayatına etkileri sosyoloji ve birçok insan bilimi tarafından tartışılmaktadır. Teknoloji dünyayı daha iyi anlamamızı sağlarken bir yandan da insanların birbirlerine yabancılaşmasına mı neden olmaktadır? Birçok insan farklı cevaplar verebilirken bu soruya aslında insanın fiziksel özellikleri boyutunda bakmaya çalışacağım ben.

İnsanoğlu ilk zamanlardan bu yana aklı ve zekasını kullanarak doğaya hükmetme amacıyla çeşitli aletler yaparak başladı. İlkel teknolojik aletler dediğimiz icatlar ilk zamanlarda sivri uçlu bir mızrak yada keskin ağızlı bir taş idi. Bu aletler ile avcılık yapabiliyor ve doğadaki vahşi hayvanlara karşı kendilerini koruyabiliyordu insan. İnsanlar ilk zamanlarda fiziksel olarak da daha güçlüydü diyebiliriz. çünkü hızlı koşması ve güçlü olması gerekiyordu doğada. Bu şekilde hayatta kalabilirdi. Teknolojik aletlerin yapımı her dönemde var oldu. Tekerleğin icat edilmesi ile insanlar uzak mesafelere gidebilme imkanı buldular. Toplumlar arasında iletişim gelişti. Fakat gerileyen bir şey vardı. O da insanın fiziksel yapısı idi. İnsan doğaya karşı teknolojik aletleri geliştirip hayatını kolaylaştırırken bir yandan da kendisini daha üşengeç ve daha zayıf hale getirdi.

Evet, teknolojinin insanlara getirdiği olumsuz özelliklerden birisi fiziksel özelliklerinin zayıflamasıdır diyebilirim. Fiziksel özellikler bakımından zayıflarken, insanlar doğayı daha iyi anlamaya ve ona hükmetmeye başladı. Tarım yapmayı öğrendiklerinde ise dünya artık daha farklı bir gezegen olmaya başladı. Çünkü tarım yaparak artık aç kalmayan insanlar çoğalabilme imkanı buldular. İnsan nüfusu tarımın bulunmasından sonra hızla artmaya başladı. Ve doğadaki kaynakları da hızla tüketmeye başladı. İnsan zekasının ürünü birçok teknolojik gelişme de insan hayatını kolaylaştırırken bir yandan da insanlığa zararlı olmaya başladı. Teknolojik gelişmelerin çoğunluğuna baktığımızda askeri icatlar olduğu görülecektir. Savaşlarda daha üstün olabilmek için çeşitli aletler ve icatlar yapan insanlar bugün bile dünyanın ve insanlığın geleceğini tehdit etmektedir.

Teknoloji her ne kadar hayatlarımıza yepyeni boyutlar getirse de olumsuz yanlarının en aza indirilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı insani değerlerimizi kaybettiğimiz ve yaşadığımız dünyayı yok ettiğimiz müddetçe teknoloji fayda değil aslında insanlık için tehdittir. Fakat bugün teknoloji çılgınlığı ile gözümüz hiçbir şeyi görmez bir halde bunların farkına varamıyoruz. Sadece bazı sivil toplum örgütleri ve bazı derneklerin doğaya ve insanlığa karşı duyarlı olması yeterli değildir. Aç gözlülüğümüz bir gün sonumuz olacak. Tek yapmamız gereken farkına varmak ve artık bir şeyler yapmak.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir