Teknolojide Son Trendler

Teknolojide Son TrendlerHepimizin çevresini sarmalayan teknolojik ürünler insanların çılgınca bu ürünleri tüketme alışkanlıklarından kaynaklanıyor. Hayatımızı kolaylaştırma gibi katkıları olsa da bir yandan da sağlığımızı tehdit ettiği yönünde haberler gelmektedir. Obezite problemi her geçen gün artmaktadır. Teknolojik aletler yüzünden birçok insan hareketsiz ve pasif kalarak kilo almaya başlamıştır. Kısa mesafelere bile bir taşıt ile giden insanlar da fiziksel sorunlar görülmeye başlamıştır. Ayrıca teknolojik aletlerin yaydıkları frekanslar da insan sağlığını tehdit etmektedir.

Son zamanlarda akıllı cep telefonlarının önemli ölçüde talep gördüğünü söyleyebiliriz. Büyük bir rekabetin yaşandığı akıllı cep telefonu piyasasında her geçen gün yeni bir gelişmeye tanık oluyoruz. İnsan aklının alamayacağı özellikler ile donatılan akıllı telefonlar internet, iletişim, bilgisayar, fotoğraf, video vb. gibi birçok özelliği ile birçok teknoloji ürününü bir araya topluyor. Akıllı telefonlar hızlı olmaları ve kullanışlılığı ile insanları kendisine çekerken büyük bir ticari piyasanın da oluşmasını sağlamışlardır. Bugün akıllı telefonlar iş dünyasından magazine, gündelik hayattan siyasi ortamlara kadar her yere girmiş bulunmaktadır.

Akıllı telefonlar ile birlikte LCD ve plazma televizyonlar da insanlar arasında moda oldu. Son zamanlarda teknoloji televizyon, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar ekseninde dönmektedir. Bunlara sahip olma yarışında bulunan insanların birçoğu maaşlarının iki katı fazla olan bu teknolojik ürünleri alabilmek için yarış yapmaktadırlar. Ülkemizin durumuna baktığımızda ise çok içler acısı bir durum söz konusudur. Çünkü bu teknolojik ürünlerin hiçbirisi yerli malı değildir. Hepsi ithalat yolu ile ülkemizde satışa sunulmaktadır. Bu da insanların emeğinin yurtdışına çıkması anlamına gelmektedir. Kendi teknolojik devrimimizi yapıp kendimize ait teknolojik icatlar üretmeliyiz. Bugün Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore’nin başını çektiği bir teknoloji yarışı vardır. Sadece bu ülkeler değil tabi ki. Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya vb. gibi gelişmiş ülkeler de teknolojide iyi yerlerdedirler.

Ülke ekonomisine katkısı çok büyük olan teknolojik sanayi ürünleri için bizim de bir şeyler yapmamız şarttır. Bunun için arge yatırımlarına öncelik verilmeli ve bilimsel çalışmalara destekler sağlanmalıdır. TÜBİTAK ve bazı kuruluşların tek başlarına yapabilecekleri bir şey değildir bu. Devletin ve büyük şirketlerin de teknolojik çalışmalara destek olması yerli teknolojilerin ortaya konması açısından önemlidir. Ülkemizin alın terinin yurtdışında üretilen ürünlere harcanması büyük bir kayıptır. Zararın neresinden dönülse kardır düşüncesi ile bir an önce zeki çocukların hak ettikleri desteği vermemiz gerekir. Bunun için bilimsel araştırma merkezleri kurulmalı ve her türlü finansal destek de sağlanmalıdır. Artık teknoloji ithal eden bir ülke değil teknoloji ihraç eden bir ülke konumuna gelmemiz gerekmektedir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir