VİOP Nedir, Nasıl Oynanır? Analizler Nasıl Yorumlanır?

VİOP Nedir, Nasıl Oynanır? Analizler Nasıl Yorumlanır?Ülkemizde öne çıkan yatırım trendlerine baktığımız zaman, vadeli işlemlerin popüler hale geldiğini görüyoruz. Sermaye piyasalarına yönelik son düzenlemeler ile birlikte VİOP’un öne çıkması, bunun en büyük nedenidir. Forex piyasasına giriş teminatının 50 bin liraya yükseltilmesi ve kaldıraç oranlarının düşürülmesiyle cazibesini yitirmesi; VİOP’un ise kaldıraç oranlarının artırılması, yatırımcıların tercihlerini bu yönde kullanmasına neden oldu.

Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet gösteren bir türev piyasa olan Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası, bugünün risklerinden kaçarak geleceğe daha güvenli bir yatırım imkanı sunmaktadır. İki farklı kontrat tipine ev sahipliği yapmasına karşın ülkemizde sadece futures olarak bilinen vadeli işlemler tercih edilmektedir. Vadeli işlemlerde, yatırım araçlarının fiyatlarında meydana gelebilecek risklere karşı korunma özelliği bulunmaktadır.

Bu yazımızda; VİOP nedir, nasıl oynanır ve analizleri nasıl yorumlanır gibi soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik.

VİOP Nedir?

VİOP Nedir?Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası‘nın kısaltılmış hali olan VİOP, Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet göstermektedir. 2005 yılında İzmir’de, Türkiye’nin ilk özel borsası olarak VOB adıyla kurulmuştur. 2013 yılında ise Borsa İstanbul çatısı altına girerek bir piyasa olarak tanınmaya başlamıştır.

VİOP, vadeli işlemlere ev sahipliği yapmaktadır. Borsada vadeli yatırım araçları ile işlem yapmak isteyen kurumsal ve bireysel yatırımcıların buluştuğu bir piyasadır. SPK tarafından yapılan VİOP tanımında ise “Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçların, elektronik ortamda alım – satım işlemlerinin yapıldığı piyasa,” ifadelerinden oluşmaktadır.

Türev bir piyasa olması nedeniyle işlemlerin mantığı spot piyasadan daha farklıdır. Belli bir malı, gelecekte teslim edilmek üzere anlaşılmış fiyattan bugünden alıp satma hakkı veren bir piyasadır. Bu hak, vadeli işlem sözleşmeleri ile elde edilir. Sözleşmelere konu olan enstrümanlar ise spot piyasada işlem gören yatırım araçlarıdır. Sözleşmelerde bu yatırım araçlarının nitelikleri, kaliteleri ve miktarları belliyken, doğrudan kendine yatırım yapılmamaktadır. Bu konuda detayları bilgileri, Borsanasiloynanir.co tarafından yayımlanmış olan VİOP Nedir rehberinden edinebilirsiniz.

VİOP Nasıl Oynanır?

VİOP Nasıl Oynanır?Birikimlerinizi VİOP’un avantajlı işlem özellikleri ile değerlendirmek istiyorsanız piyasayı tanıyarak ilk adımı atmanızı öneririz. Çünkü bilmediğiniz bir ortamda yatırım yaparak para kazanmanız zordur. Öncelikle piyasa ile ilgili eğitimleri almalı ve işlemleri nasıl yapacağınızı öğrenmelisiniz. VİOP nasıl oynanır sorusunun cevabını tam anlamıyla bulduktan sonra başarılı olmaya başlayacağınızı unutmamalısınız.

VİOP’ta işlem yapmak, spot piyasada yapılan alım – satım işlemlerinden farklıdır. Spot piyasada gerçekleşen anlık fiyatlar üzerinden işlem yapılırken, VİOP’ta bugünden gelecek fiyatları üzerine işlem yapılmaktadır. Bu mantık, piyasayı tanımayan kişilere biraz karışık gelmektedir. Ama hakkında biraz bilgi edinirseniz durumun aslında sandığınızdan daha basit olduğunu göreceksiniz.

Türev araç dediğimiz vadeli işlem sözleşmeleri; önceden belirlenen bir vadede, sermaye piyasasında işlem gören bir enstrümanı, belli fiyatta – miktarda – nitelikte alma veya satma yükümlülüğü vermektedir. Bu sayede de riskten korunma, spekülasyondan yararlanma ve arbitraj gibi avantajları sunmaktadır. Zaten yatırımcıların vadeli işlemleri tercih etmesinin nedeni de bunlardır.

VİOP Analizleri Nasıl Yorumlanır?

VİOP Analizleri Nasıl Yorumlanır?VİOP’ta kazançlı işlemler gerçekleştirebilmek için kontratları iyi tanımalı ve onların özelliklerini bilmelisiniz. Bu sayede meydana gelebilecek değişimler hakkında yorum yapabilir ve alacağınız pozisyona buna göre şekil verebilirsiniz. VİOP kontratlarını iyi tanıyıp, analizlerini yapabilirseniz daha karlı pozisyonlar oluşturabilirsiniz.

VİOP Yorumları ve Uzman Analizleri için Tıklayın!

VİOP analizlerini nasıl yorumlayacağınızı öğrenmek için aracı kurumlar tarafından ücretsiz olarak verilen eğitimlere katılabilirsiniz. Bu eğitimler hem online hem de fiziki olarak gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca internette bu konuda birçok bilgi bulmanız mümkündür. Aynı zamanda uzmanlar tarafından günlük yayınlanan raporları düzenli olarak takip ederek, bu işi nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Ek olarak bu raporlar sayesinde piyasaya bakış açınızı genişletebilir ve kendi yorumlarınıza alternatif bilgiler edinebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından yayınlanan raporlarda yer alan bilgileri, yatırım tavsiyesi olarak algılamamanız gerekiyor. Çünkü bunlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır ve doğrudan yatırım kararı almak için uygun değildir. Yapmanız gereken bu yorumlardan bilgi edinerek, kendi görüşlerinizi oluşturmaktır. Daha sonra yatırım kararını vermeli ve ardından piyasalarla analiz takibini istikrarlı bir şekilde yapmaya devam ederek hareket etmelisiniz. Böylece riskleri doğru bir şekilde öngörerek, güvenli işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir